• Menu
  • Menu

Námořní dny v Tallinu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Estonsko » Námořní dny v Tallinu

Seaplane Hrabour Tallin

Námořní dny se konají každoročně v Tallinu, přesněji tedy v jeho třech přístavech. Dny se vždycky konají 3 dny, zhruba uprostřed července. Poslední proběhly mezi 13.- 15. červencem a byly unikátní, díky zrekonstruovaným hangárům, které se proměnily v nově otevřené muzeum Seaplane Harbour .

Ponorka Lembitu

Největší atrakce zde byla asi ponorka „Lembitu“ na kterou byly během těchto dní velmi levné lístky. Každý večer, zde byl koncert s nejslavnějšími estonskými umělci, jako Ultima Thule (nejvlivnější skupina v 80.-90. letech) či Lenna Kuurmaa, jejíž koncert oslavoval záchranu 7.  estonských cyklistů, kteří byli uneseni v Libanonu na cestě skrz Blízký východ a byli zde drženi po 113 dnů v roce 2011, kde je únosci  donutili natočit 3 videa, kde prosí o milost. Nakonec byli propuštěni a estonský ministr zahraničí je doprovodil domů.

Plachetnice Kajsamoor

Většina koncertů se konala na lodích v Tallinském zálivu: jako například na plachetnici Kajsamoor, kdy byly výlety plně obsazeny a návštěvníci si užívali koncerty při východu slunce. Zástupy lidí u moře také navštěvovaly starý válečný ledoborec Suur Tõll a také minolovky (válečné lodě na odklízení min) , které zde nebyly jenom estonské, ale mohli jsme vidět i lodě pod jinými vlajkami, jako lotyšské či finské. Pro děti tady pak byl například skákací hrad a na hodně místech byla možnost dostat héliový balónek, které byly k dostání v barvách estonské vlajky.

Dnů se zůčastnilo zhruba 100 000 lidí a organizátoři jsou si skoro jistí, že právě tyhle dny byly ze všech nejúspěšnější.

Z posledního dne mám taky příhodu: Večer se konal jeden z koncertů, který byl ve staré věznici, takže dost podivné místo. Lístek na koncert měl jenom Mart (tatínek) a ten nám pak zavolal, abychom přelezli přes zeď, že nám odláká bodyguarda, přelezli jsme docela nebezpečnou část, kde pod námi bylo moře a útesy a pak část plná ostrých drátů, ale vzhledem k tomu že stejný nápad mělo spoustu jiných lidí, tak jsme se na koncert nedostali, ale jako zkušenost to nebylo vůbec špatné, až na to, že tu noc později zhruba tak každou půl hodinu volal Mart, kdy teda dorazíme a to my už jsme dávno chtěli spát, takže nás telefon tak akorát vzbudil.

přeložila/doplnila Terka 🙂

The Annual Maritime Days were different this year, due to the opening of the Seaplane Harbour and its hangars, which had been renovated and turned into a museum. Lasting for 3 days: from 13th to 15th July Maritme Days took place in 3 different Harbours being free of charge or in the case of the focus of the Maritme days:the newly opened Seaplane Harbour, which main exhibit was the submarine „Lembitu“, had very low ticket price during those days. Each night featured a concert with most fameous Estonian artist, such as Lenna and Ultima Thule.

The most well-attended concerts at the festival were those of Tanel Padar & The Sun with the Youth Symphony Orchestra on Friday and Lenna Kuurmaa’s concert celebrating the passing of a year from the rescue of the Estonian cyclists kidnapped in Lebanon. 7 cyclists, who intended to cycle through the Middle-East were kidnapped and held captive in 2011 for 113 days and kidnappers made them produce 3 videos begging for help, but they were later released and the foreign minister of Estonia escorted them back home. The ministry of foreign relations also claimed that no ransom was payed for their release.

Most of concerts were held on ships in Tallinn Bay: for example the sunrise trips on the Kajsamoor (sail ship) which were all fully manned and ppl enjoying concerts on the sea during sunrise. The crowds also enjoyed the seaside excursions, which featured various ships such as the old icebreaker Suur Tõll (Toell the Great) warfare and mineesweeper ships not only under Estonian, but also sailing under different flags, such as Latvian or Finnish.

Maritme Days were attended by 100 000 people and the organisers are in little doubt that this year’s Maritime Days were the most popular and successful ever.

Joosep

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *