• Menu
  • Menu
pomník Rusalky

Tallinn, hlavní město Estonska, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Estonsko » Tallinn, hlavní město Estonska, UNESCO

Tallin

Hlavní město Estonska, Tallinn se nachází při severním pobřeží Baltského moře ve Finském zálivu. Ve městě, kde žije přibližně půl milionu obyvatel, vládne příjemně poklidná atmosféra, kterou dotváří čilý turistický ruch v úzkých kamenných uličkách historického centra. Tallinn je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Evropě.

staré město
staré město

V historii měl Tallinn nejdříve podobu hanzovního přístavního města, která se z velké části zachovala v centru města (2/3 domů jsou postaveny v období 13. – 17. století). Během válek v 16. století se začíná mluvit o „švédském období“, kdy je město a jeho okolí v držení Švédů. Na začátku 18. století byla švédská vojska poražena ruskou armádou a město se tak dostává nedobrovolně pod ruskou nadvládu. V tomto období byl postaven mimo jiné i ruský pravoslavný chrám Alexandra Něvského, který ční na vrchu Toompea jako memento doby, která skončila až ve 20. století vyhlášením První republiky (1918). Období svobody ale netrvalo dlouho. Už v roce 1944 bylo Lotyšsko opět zabráno Sovětskou armádou, která zemi opustila až v roce 1991. Během tohoto dlouhého období bylo ve městě postaveno hned několik „socialistických“ nevkusných staveb, které podle mého názoru kazí celkovou vizáž města (hlavně v přístavní oblasti). Země se také stala bilingvní. Kromě estonštiny se všichni museli povinně učit i ruský jazyk. Do dnes nejsou například některé knihy přeloženy do estonštiny a lidé tak světovou beletrii čtou v ruštině.

UNESCO

Hodně turistů sem připluje na trajektu z Helsinek. Největším lákadlem je pro severní sousedy místní levný alkohol, který zde Finové nakupují opravdu ve velkém. Historická část města se nazývá Vanalinn (estonsky staré město) a už roku 1997 byla tato část města zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Staré město je skvěle opevněno do dnes funkčními hradbami z 13. – 16. století. Některé z věží opevnění můžete také navštívit. Jedná se o slavnou věž Kiek in de Kök (1475) nebo Paks Margareeta (Tlustá Markéta 1510 – 1529). V centru města se nachází i mnoho sakrálních staveb. Například gotický kostel Sv. Mikuláše, kostel Svatého Ducha nebo kostel Sv. Olafa. Další zajímavostí je i nejdéle fungující lékárna v Evropě – Radniční lékárna, která své služby začala nabízet již roku 1415. Za pozornost stojí jistě  i návštěva námořního muzea Seaplane Harbour.

historické centrum města
historické centrum města

Tallinn vás ale nenadchne pouze pozoruhodným centrem města, který v sobě odráží mnohdy krví vykoupenou historii. Za návštěvu stojí i čtvrť Kadriorg, ve které se nachází bývalé letní sídlo ruského cara, v dnešní době muzeum umění a prezidentský palác, který je obklopen volně přístupnými historickými zahradami. Minout byste neměli ani místní Muzeum moderního umění,které zaujme svou budovou, vytvořenou ve stylu současné světové architektury. Cestou směrem k moři se dostanete k pomníku 177 ruských námořníků, kteří v zálivu utonuli v roce 1893 spolu se svou válečnou lodí Rusalka.

pomník Rusalky
pomník Rusalky

Moře je zde velmi mělké a trochu špinavé. Ani tallinnské pláže se nemohou pyšnit přílišnou čistotou. Pokud rádi sbíráte obroušená skla, která vyplaví moře při přílivu, budete zde nadšeni. Na plážích se totiž povalují někdy i opravdu velké kousky, které nikdo z místních nesbírá.

výhled na moře z Tallinnu
výhled na moře z Tallinnu

Pokud plánujete návštěvu Talinnu, měli byste počítat minimálně se třemi dny, během kterých se dá stihnout navštívit většina památek. Cestování po městě je velmi jednoduché. Vedou zde 4 linky tramvají, které vás pohodlně dopraví ke všem zajímavostem města. A pokud budete mít během vašeho výletu ještě trochu času navíc, doporučuji navštívit i Rigu – hlavní město Lotyšska, kam se dostanete už za pár eur mezinárodním autobusem. Ani návštěva Helsinek, kam se dostanete trajektem už za pár hodin, stojí za zvážení. Musíte se ale připravit, že cenové poměry finského hlavního města jsou na výrazně vyšší úrovni než v Pobaltských státech.


Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *