• Menu
  • Menu

Khao Sok, Thajsko 13.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Khao Sok, Thajsko 13.

Honba za největším květem planety, Rafflesií

Do Khao Soku (pozn. může se psát i Kao Soku) jsme přijely večer. Ubytování jsme si nezamluvili, a tak hned po příjezdu nastala známá situace s hledáním levného ubytování, které jsme nakonec našli za příjemných 200 bahtů přímo ve vesnici Kao Sok. V našem přehřátém pokojíku bez klimatizace (pouze s větrákem) se tísnila jen jedna velká postel. Za cenu 200 bahtů (cca 120 Kč) nám ale trocha toho nepohodlí nevadila.

Národní park Khao Sok je hlavně o krásné přírodě, skalách a kopcích pokrytých (údajně) nejstarším stálezeleným deštným pralesem na Zemi, který ukrývá největší květ na světě – Rafflesii. Všudypřítomný prales vybízí k úžasným výletům po sporadicky značených pralesních cestách.

cestou k vodopádu
cestou k vodopádu

Do džungle na vlastní  pěst

My jsme se rozhodli vypravit do pralesa jako obvykle na vlastní pěst. Našim cílem byla stezka okolo slavných květů rafflesií, které jsou mimo jiné i jedním ze symbolů zdejšího národního parku. Vyšli jsme směrem z vesnice na hlavní silnici č. 401 vedoucí na západ Thajska. Po přibližně dvou kilometrech jsme došli k ceduli na začátku pralesa, která ukazovala na stezku s rafflesiemi. Začali jsme stoupat po příkrém svahu pokrytém deštným pralesem. Zanedlouho jsem byla zpocená tak, že mi kapičky potu stékaly až do očí. Cestou vzhůru jsme potkali turisty s placenými průvodci, kteří nám ovšem na otázku, zda viděli nějaké rafflesie, odpovídali, jako kdyby se o tajemství zdejších květů nechtěli dělit.

Za nedlouho jsme i my došli k odkvetlým tmavým květům a novým pupenům, které ovšem zatím nevykazovaly známky dalšího rozvoje v květ. Pokračovali jsme tedy stále vzhůru, až jsme potkali jediné osamocené turisty bez zaplacených průvodců. Ti se s námi podělili o informace, kde květy rostou a dokonce nás k nim přímo i zavedli. I přesto, že jsou květy ohraničeny ostnatým drátem, bez jejich pomoci bychom asi rafflesii neviděli.

honba za Rafflesii
honba za Rafflesii

Rafflesie

Květ Rafflesie má červenou barvu, jeho váha může být až 7 kg a může dorůst až do velikosti 90 cm v průměru. Bohužel, největší ze všech rafflesií (druh Rafflesia arnoldii) v Thajsku neroste. V Khao Sok se nachází pouze druh Rafflesia kerrii, která má stejně jako ostatní druhy zajímavý životní cyklus začínající pupeny okolo hostitelské rostliny rodu Tetrastigma (Rafflesia je endoparasitem). Pupeny, které se vyvíjí 9 měsíců(!), vykvetou v červený květ, který údajně zapáchá jako shnilé maso nebo popelnice. My jsme si ovšem tohoto znaku nevšimly. Místo toho jsme se kochali překrásnou červeno cihlovou barvou, uprostřed jinak temně zeleného pralesa. Mísovitý květ Rafflesie můžete obdivovat pouze jeden týden, poté rostlina odkvétá.

cestou k vodopádu
cestou k vodopádu

Stezka okolo rafflesií je okružní, takže pokud budete chtít, můžete se vrátit zpátky na hlavní silnici jinou cestou a udělat si tak hezký několikahodinový výlet. My jsme se chtěli podívat ještě k vodopádům a výlet po pralese si trochu prodloužit. Společně s turisty z USA jsme se tedy vypravili směrem dolů, k vodopádu Than Sawan, od kterého jsme poté pokračovali ještě 6 km chvíli po pěšině a chvíli skrz vodu až do návštěvnického centra na konci vesnice Kao Sok.

Cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář