• Menu
  • Menu

Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Rafflesie, výstup za největším květem světa.

Jdeme hledat největší květ světa – Rafflesii. Vstupujeme do džungle, náš průvodce Karim nás informuje o spoustě zajímavostí z říše rostlin i zvířat. Kolem pěšiny jsou polámané bambusy, místy musí pěšinu Karim prosekávat mačetou. Chodí tudy sloni, musíme být hodně opatrní ! Pozorujeme ještěrky, pavouky, cikády..

Po ostrém výstupu a zadýchaní na malém odpočívadle potkáváme mladý pár z Francie a jejich průvodce.

Radostně nám sdělují, že máme obrovské štěstí. Nedaleko odtud právě kvetou Rafflesie. Malinko skryté, ale přesto již z dáli viditelné obrovské rudé květy, některé právě rozvité, jiné jenom v trčících pupenech, připomínající hlávku zelí, jiné už po odkvětu zkroucené. Květy kvetou jenom pár dní v roce a je štěstí , když se podaří je spatřit. Přichází ještě skupina mladých Thajců a tak společně ve velké tichosti sedíme a pozorujeme tu krásu kolem.Vracíme se. Po náročném dni se slastně noříme pod proudy vodní tříště v naší kokosové sprše na Tree housu. Je večer a přichází smutné loučení z báječným kamarádem Karimem. Holky jsou jak hromádky neštěstí. Zkoušíme Karima přemluvit na výlet na ostrov Ko-Surin.

Rafflesie, NP Khao Sok Thajsko
Rafflesie, NP Khao Sok Thajsko

K naší radosti Karim nabídku přijímá a tak další tři dny bude naším společníkem. Narychlo zařizuje , aby mu kamarádi přivezli věci na potápění. Máme domluvený sraz na 6 hodin ráno.

Rafflesie – je cizopasná rostlina, nemá ani stonek, ani kořeny, ani listy.Vyznačuje se obrovskými květy až 10 kg těžkými, jejichž průměr může dosáhnout až 130 cm. Květ zapáchá po hnijícím mase, nepatří proto mezi okrasné květiny v zahradách. Semena obalená lepkavou hmotou rozšiřují sloni na svých chodidlech. Její výskyt je jenom jihovýchodní Asie . Až studie DNA ukázala , že tyto rostliny patří do čeledi pryšcovitých.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *