• Menu
  • Menu

Killing fields, Phnom Penh 25.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Killing fields, Phnom Penh 25.

Vražedné pole

Killing fields nebo-li Choeung Ek Genocidal Centre se nachází přibližně 15 km jižně od centra města Phnom Penh. Jedná se o další místo spojené s obdobím krutovlády generála Pol Pota a jeho skupiny Rudých Khmerů, kteří v Kambodže vládli mezi léty 1975- 1979. Během tohoto čtyřletého období vyvraždili na pětinu obyvatel (přibližně 1,7 milionu obětí). I přesto, že se v Kambodži našlo přes tři sta masových hrobů, ten v Choeung Ek je ze všech nejznámější. Pokud patříte do skupiny lidí s jemnou povahou, raději se tomuto místu vyhněte. Zvláště během deštivých dní, kdy rozbahněná půda odkrývá kosti a kusy z oblečení obětí, vám zdejší návštěva neudělá dobře.

Na „Vražedná pole“ se dostanete jedině pomocí tuk-tuku – taxíku. Jednosměrná jízda by vás měla vyjít na 5 – 10 dolarů. Otevřeno mají každý den 7:30 – 17:30. Za vstupné 6$ vám u pokladny automaticky nabídnou i audio-průvodce, se kterým je návštěva tohoto místa ještě o stupeň náročnější.

Killing fields, Kambodža
Killing fields, Kambodža

Pol Pot a Rudí Khmerové

Výklad začíná hned u vchodu, kdy se dozvíte o generálovi Pol Potovi a Rudých Khmerech, kteří napochodovali do Phnom Penh 17. 4. 1975. Po úvodním představení celé situace tehdejší doby se výklad vrátí na Killing fields, kde vás provede jednotlivými zastávkami, tak jak zdejší vězňové procházeli jednotlivými kontrolami.

Rudí Khmerové a popravčí byli krutí. Popravovalo se hlavně v noci kdy, aby nebyl slyšet křik umírajících, hrála z instalovaného amplionu na „Magickém stromě“ nahlas hudba. Zadržení vězni, kteří měli přijít na řadu později, tak nic netušili. O krutosti vypovídá i typ zbraní, které byly k popravám využity. Aby se ušetřily drahé náboje, k popravám se využívaly ostré a těžké nástroje zemědělců – srpy, bambusové hole, nástroje na mlácení obilí, kosy, kladiva. Většina lebek s obrovskými prasklinami a děrami, které najdete ve zdejším památníku, odhaluje používání těchto zbraní.

Killing fields, Kambodža
Killing fields, Kambodža

Slzy

Do Choeung Ek přijížděli další a další nákladní automobily. První zastavení po průjezdu branou bylo u rampy, kde se zadržení vězni ze začátku i rovnou popravovali. Čím více bylo zadržených, tím více měli dozorci práce, kterou nestíhali v krátkém časovém úseku vykonat. Proto byly záhy postaveny temné a ponuré budovy vězení, nechyběly ani budovy pracovních úřadů popravčích a skladiště zbraní a chemikálií.

Ve většině z hrobů se našly i známky po použití chemických prostředků. Ty jednak sloužily k rychlejšímu rozkladu mrtvých těl, jednak zabily i ty z popravených, kteří v době pohřbu nebyli ještě mrtví. Vrcholem krutosti je ovšem takzvaný Killing Tree – „Vražedný strom. Možná se ptáte, jak Rudí Khmerové naložili s dětmi a novorozeňaty. Ani ty nebyly ušetřeny smrti. Byly zabíjeny rozdrcením celého těla o „Vražedný strom“, způsobem, jakým se snažíte vytřepat prach z rohožky. Nemusíte mít zrovna útlocitnou povahu, aby vás některé reprodukované informace nedonutily k breku.

Killing fields, Kambodža
Killing fields, Kambodža

Návštěva památníku genocidy v Choeung Ek není příjemnou záležitostí. Ani já jsem se neubránila několika slzám, které mi během návštěvy samovolně vytryskly z očí. Ani teď, po návštěvě všech možných míst, kde se lidé v průběhu dějin navzájem zabíjeli, nechápu a nejspíš nikdy nepochopím krutost během vlády Rudých Khmerů.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář