• Menu
  • Menu

Královský palác v Phnom Penh 26.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Královský palác v Phnom Penh 26.

Wat Phnom

V Phnom Penh nemusíte navštívit pouze srdcervoucí místa odkazující na novodobou kambodžskou historii. Kromě hezkého budhistického kláštera Wat Phnom se ve městě nachází i Národní Muzeum a hned vedle stojící obrovský komplex Královského Paláce, který je i přesto, že v něm nadále žije královská rodina, částečně zpřístupněn turistům.

Budovy královského paláce se nachází na východě města u soutoku řek Tonle Sap a Mekong, přibližně 5 minut chůze od městského Centrálního trhu. Otevřeno mají každý den od 7:30 do 11:00 a poté od 14:00 do 17:00. Do komplexu se dostanete z ulice č. 3 Sothearos, kde je i pokladna a bezpečnostní kontrola. Za vstup zaplatíte 6,5 $ a prohlídka vám bude trvat přibližně 1 až 2 hodiny.

Královský palác v Phnom Penh
Královský palác v Phnom Penh

Palác byl vystavěn v roce 1860, v době francouzského protektorátu, dle návrhů architekta Neak Oknha Thepnimith. Jedná se o dílo khmerské architektury. Od 60. let 19. století funguje jako sídlo kambodžských králů s výjimkou let 1975-1979, kdy v Kambodže vládli Rudí Khmerové. V současné době se jedná o domov krále Norodoma Sihamoni a jeho rodiny. Proto jsou některé části palácového komplexu návštěvníkům nepřístupny. V některých dnech se můžete setkat i s úplným uzavřením celého komplexu. Jedná se většinou o půldenní případně denní uzavírky, na které nedostanete dopředu žádné upozornění.

Královský palác v Phnom Penh
Královský palác v Phnom Penh

Komplex několika budov je rozprostřen na ploše šesti hektarů, které jsou obehnány vysokými silnými zdmi. Celkem se zde nachází 9 budov rozdělených na 3 hlavní části – Hlavní část s halou, ve které se nachází královský trůn; okolí Stříbrné Pagody a rezidenční část královské rodiny.

Z devíti budov bychom mohli považovat za nejdůležitější budovy: Trůní sál, Pavilon Napoleona III., Pavilon Phochani, Pavilon Chanchhaya a Stříbrnou Pagodu. Budovy jsou zasazeny v krásných opečovávaných zahradách, ve kterých můžete vidět například zmenšený model Angkor Watu.

Trůní sál je nápadná budova o výšce 59 metrů. Používá se pro státní slavnostní příležitosti a náboženské akce. Původní trůní sál byl zničen v roce 1915. Ten, který můžeme v palácovém komplexu obdivovat dnes, byl vystavěn v roce 1917. Nachází se v něm sochy a busty předchozích kambodžských králů a také tři trůny- dva tradiční a jeden moderní, celý ze zlata.

Královský palác v Phnom Penh
Královský palác v Phnom Penh

Pavilon Phochani se nachází v otevřeném zahradním pavilonu a dříve sloužil jako taneční sál. Pavilon Chanchhaya známý také jako „Měsíční pavilon“ poznáte snadno díky obrovskému obrazu kambodžského krále, který je instalován na vnější straně budovy.

Stříbrná Pagoda se nachází uvnitř královského komplexu, od kterého je ale oddělena zdí. Budova je nazývána také jako Wat Preah Keo, v překladu „Chrám Smaragdového Buddhy“. Zdejší socha smaragdového Buddhy je opravdu úchvatná. Dlaždice, které zdobí zdi této budovy, jsou vyrobeny ze stříbra. Součástí komplexu je i knihovna, sochy a stúpy, které se nachází v překrásné zahradě.

následující cestopis

předcházející cestopis

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *