• Menu
  • Menu

Klíčava – vodní dílo

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Klíčava – vodní dílo

Nade mnou Lánská obora, vedle úpravna vody, přede mnou zákaz vstupu a v dáli je vidět hráz. Auto se dá zaparkovat na nevelkém parkovišti. Na hráz se jde 10 minut lesem. Svítí slunce, ale vodní plocha je ještě zamrzlá tenkým ledem. Přehrada s žlutými lampami je zasazená v krásné přírodě.

VN Klíčava

K přehradě jsem přijela od Zbečna, je to sem asi 3 km. Ze Zbečna je to jen několik kilometrů na Křivoklát.

Vodní nádrž Klíčava

Přehrada, která je na potoce Klíčava, byla postavena v letech 1949-55. Betonová hráz je přímá, v koruně dlouhá 175,9 m a nad terénem je vysoko 37,2 m, od základů je výška 50,2 m.  Jejím účelem bylo akumulovat pitnou vodu pro zásobování Kladna a okolí.

VN Klíčava

Součástí areálu je úpravna vody. V r. 1999 odběr vody prakticky skončil. Nádrž slouží jako rezerva pro období letního sucha.

Přehrada leží v Lánské oboře, přístupná je pouze hráz, na silničky po stranách přehradního jezera, jehož plocha je asi 71,4 ha, se nesmí.

VN Klíčava

Klíčava

Levý přítok Berounky pramení mezi Řevničovem a Novým Strašecím. Povodí potoka je 87,1 km2. Po  22,6 km se vlévá ve Zbečně do Berounky. Z velké čísti protéká Lánskou oborou.

Kromě Klíčavy napájí nádrž  Lánský potok  a několik menších potůčků.

VN Klíčava
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.