• Menu
  • Menu

Zbečno – Masarykova vyhlídka a most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zbečno – Masarykova vyhlídka a most

Jen kousek od Křivoklátu, u řeky Berounky, leží obec Zbečno. Cestou ze Sýkořic, když jedete z kopce dolů do Zbečna, je po levé straně vyhlídka a odtud krásný pohled  do údolí, na okolní kopce, Berounku, Masarykův most  a Zbečno.

Masarykova vyhlídka Zbečno

Masarykova vyhlídka

Stojím na Masarykově oblíbeném místě, u pozemku pana Romana Čížka, který s pomocí CHKO Křivoklátsko původní vyhlídku obnovil a zpřístupnil veřejnosti. Výhled je opravdu nádherný. Vedle vyhlídky stojí Masarykova babyka. Někde pod námi by měla být studánka Rozárka, která ale odtud není přístupná, možná od Berounky.

Masarykova vyhlídka Zbečno

Masarykův most

Silniční most přes Berounku spojuje obec Zbečno, které leží na levém břehu a kde býval knížecí dvorec Přemyslovců, s nádražím na pravém břehu Berounky. V minulosti byl  ke spojení využíván přívoz. Při nepřízni počasí a velké vodě nebylo možné  přívoz využít.

Masarykův most Zbečno

Stavba mostu bylo uskutečněna  po vzniku samostatného Československa, a to za vydatného státního příspěvku. Most má tři pole o světlostech 37-50 metrů s betonovými klenbami a byl dostavěn roku 1925. Stavební náklad mostu byl 1 700 000 Kč, k čemuž přispěl stát částkou 600 000 Kč. Most  byl pojmenován po  prvním prezidentu republiky T.G. Masarikovi.

Berounka

Most nad Berounkou se nachází poblíž letního sídla prezidentů v Lánech. Po prohlídce Zbečna se můžete vydat na další zajímavost,  na přehradu Klíčava, která je vzdálená od obce 3 km.

 

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *