Medvědi Agáta a Martin
Otázka je položená záměrně, protože já svůj předjarní výstup na Točník až do poslední chvíle brala jako výstup na Žebrák.
Únor je na počasí ještě trochu nevyzpytatelný. Na parkovišti pod Točníkem se nebe úplně zatáhlo. Přesto vystupuji, buduje se tady úplně nová cesta, která vede až k hradu.

Točník
Točník stojí na okraji křivoklátského loveckého hvozdu. Vůbec není špatné vybrat si období, kdy není sezóna, sice se nedostanete dovnitř za bránu, ale ten klid a ticho kolem jsou báječné.
Někde za dřevěným plotem slyším pilu a je jasné, že i tady se na sezónu pečlivě připravují.
Jezírko pod hradem je ještě pokryté ledovou krustou, zima ještě nedala poslední Sbohem.

U jezírka mám divný pocit, že je tu někdo se mnou. A taky že ano, pod mostem, naštěstí za branou v nově zrekonstruovaném medvědíně, na mě mžourá asi právě probuzený medvěd a za ním ještě jeden ( na hradě žijí od 23. listopadu 2013).

Skvělé, jen si v duchu říkám, doufám, že je ta brána, za kterou jsou řádně zavřená. Medvědy asi zase tak moc nezajímám a tak jdu dále po cestě pod hrad až na vyhlídku, kde je krásně vidět do kraje, který ještě nepustil na pole a lesy sytější zelenou.
Vše umocňují paprsky slunce, které přeci jenom vykoukly a trochu ohřívají ledový vítr tady na vrcholu.
Dolu scházím lesní cestou /žlutá a červená turistická značka/ kolem kovového křížku. Nepokračuji až dolů po cestě, ale cestu si zkracuji přes starý sad dolů na parkoviště. Je tu dost popadaných větví a i to dost klouže. Po pravé straně ještě pozoruji zříceninu hradu Žebrák. Sluníčko pomalu zapadá a provází mě až k autu, pak se obloha zatáhne.

Točník
Konec skalního hřebene Zámeckého kopce, tam, kde cesta končí a stáčí se zpět (Točník), osídlili naši předkové již v době pravěké. Tehdejší obyvatelé vyhloubili jako cisternu na vodu jezírko v předhradí. Ve 2. polovině 14. století stál na nejvyšším místě skalního hřebene malý lovecký hrádek, jehož součástí byla dnešní věž. Po roce 1395, kdy vyhořel dolní hrad Žebrák, si nechal Václav IV. na tomto místě vystavět sídelní hrad českého a římského krále. Nový hrad je posledním typem českých hradů, který má potlačeny obranné prvky, upřednostňuje rezidenční účel a stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem (hradozámek). Hrad nebyl dobyt zvenku, nýbrž zničen zevnitř místními lidmi, kteří se na něm ukryli před Švédy během třicetileté války. Od 18. století lákají zříceniny hradu návštěvníky k romantickým procházkám.

Otevírací doba
Březen: so-ne 10-16
Duben: út- ne 10-17
Květen: út-ne 10-18
Červen- Srpen: út-ne 9-18
Září: út-ne 10-17
Říjen: so-ne 10-16
Přidat komentář