• Menu
  • Menu

Klinika žije, boj pokračuje!

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Klinika žije, boj pokračuje!

Demonstrace za Kliniku a dekriminalizaci squattingu

Klinika. Budova bývalé kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově, patřící soukromníkovi, která již dlouhou dobu chátrá a nikdo se o ní do teď nestaral. Skupina několika lidí jí koncem loňského roku vyklidila a rozhodla se, že by v ní chtěla zřídit autonomní sociální centrum. Místo, které by nebylo závislé na příspěvcích od státu, tj. „čistě dobrovolnická, na sobě závislá organizace“. Pořádaly by se zde různé kulturní akce, koncerty, přednášky, zájmové kroužky,… Také by se využil venkovní prostor, kde by byla vytvořena zahrada, zpřístupněná veřejnosti.
Včera 24.1.2015 se kolem 13.hodiny, začali na tomto místě, shromažďovat lidé různých subkultur, kteří za Klinikou stojí a chtějí ji podpořit. Samozřejmě tím chtějí i upozornit, jak veřejnost, tak média. Prostě demonstrace. Zároveň byla zaměřena na dekriminalizaci squattingu, který je v určitých případech legitimní.

Klinika (5)
Lidé přijíždějí tramvajemi, přicházejí ze všech stran. Po ulicích chodí skupinky policistů, kteří celou akci hlídají. Z aut se vytahují transparenty, v parku rozlévají bezdomovecké kuchařky polévku a z repráků hraje hlasitá hudba. Vládne dobrá nálada. Pobíhá zde spoustu psů. Skupinka lidí obmotává před Klinikou stromy barevnými šálami. Celou atmosféru dotváří rozehrávající se bubeníci. Nahoře v parku byl odkryt pomník věnovaný lidem, kteří se zde 13.12.2014 zúčastnili demonstrace a byli ztlučení příslušníky pořádkové policie. Někteří k němu symbolicky pokládají svíčky.

Klinika (22)
V půl třetí je demonstrace zahájena několika proslovy. V čele průvodu jede policejní vůz, za ním několik městských policistů, protikonfliktní policie a pak konečně zástup demonstrujících. Přední řada nese velké transparenty. Z davu se vykřikují hesla jako: „Klinika žije, boj pokračuje!“ Směřuje se na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na některých křižovatkách se zastavuje a za doprovodu bubeníků se tancuje. Ze všech čiší radost a energie. Fotografů je zde skoro více, než policistů. Přebíhají sem a tam, lezou na zábradlí a na lavičky. Hlavně, aby někomu něco neuniklo. Několik policistů se zařadilo mezi demonstranty a tancují do hudby s nimi. Je vidět, že rozhodně nikdo nechce dělat žádné problémy.
Na náměstí se všichni seskupí a začne se skandovat. Transparenty se vyvěsí na zábradlí, pak organizátoři pronesou pár slov a demonstraci ukončí malým koncertem, který připravili přímo před kostelem.
Tím, to ale nekončí. Po celé Praze se do této akce zapojilo několik podniků, které na podporu Kliniky uspořádaly hudební koncerty.

IMG_8345

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *