Kostel Nanebevzetí Panny Marie Dobré Rady
Stavba citlivě zapadající do krajiny. Kostel byl v Dobré Vodě postaven v letech 1708- 1715. Na stavbu bylo použito nejenom peněz ze sbírek věřících , ale nemalou měrou se na stavbě finančně podílel hrabě Albert Buquoy. Ten nechal navíc postavit tzv. rezidenci, která sloužila k ubytování řeholníků, kněží a bohatších poutníků a od roku 1721 byla vybavena lázněmi.
Zázrak roku 1701, poutní místo
Když na konci 17. století ztratila Hojná Voda svůj lázeňský význam, objevil se zázrak 4. října 1701 ve vědění selského synka Matěje Egydy z Rauhenschlagu (Chlupatá Ves – Meziluží). Zázrak dal podnět k založení poutního místa – studánky nad Renavou (Brunnni ober der Rohrnau ) – dnešní Dobré Vody.
Léčivá voda
K místu se z dob pozdějších vztahuje další legenda, kdy se malé pasačce zjevila Panna Maria a beze slova ukázala na pramen a pak na oči. Odtud pak víra, že z vývěru pramení voda, která léčí oční choroby.
Bylo to v místech, kde od roku 1642 stávala malá kaplička, a tak hrabě Albert Karel Burquoy nechal postavit v roce 1706 v místě pramene novou kapli, při které byla založena osada. Kaple ale nestačila přijímat zástupy poutníků a tak v letech 1708-1715 bylo přikročeno ke stavbě kostela Nanebevzetí Panny Marie Dobré Rady.
Kostel v Dobré Vodě
Kostel – centrální orientovaná stavba na eliptickém půdorysu uprostřed prostoupená obdélníkem se dvěma hranolovými věžemi, celkově charakterizována jako tzv. čisté baroko. Jako stavitelé jsou uváděni Dienzenhofferové nebo stavitel Santini. Hlavní oltář byl roku 1729 pozlacen a od Giacomma Borgesse z Janova byly vyhotoveny bohaté štuky a malby, na stropě pak nádherná freska „Loretánská Litanie“ . Zařízení interiéru vzniklo v druhé polovině 18. století. Jeho symbolem je hlavní oltář dokončený v roce 1718. Uprostřed něj je zlacený rám s kopií obrazu Panny Marie Dobré Rady. Ten původní byl 1. září 1841 zničen bleskem.
Dne 30. června 1707 došlo k povýšení osady na městečko a poté byly propůjčeny mnohé výsady zdejším řezníkům, pekařům a perníkářům. Vlastní vyobrazení s vyobrazením skalnaté hory se studánkou, pramenem a a zlatým zvonkem obdrželo toto poutní místo roku 1717
Dobrá Voda leží na úbočí Novohradských hor . Je 7 km vzdálená od Nových Hradů. Jsou odsud krásné výhledy do okolí na Novohradsko a část Třeboňské pánve.
Včera jsem podnikl pěší výlet z Horní Stropnice na Dobrou Vodu, do obce Paseky ke „kamenné pyramidě“, do Šejb, obce Veveří, zaniklé obce Mýtiny a přes Světví okolo Terčina údolí do Údolí u N. Hradů a Svaryšova. Odkaz na článek na mém blogu pro případnou inspiraci na : bohumiluv blog