• Menu
  • Menu

Matějovec – v přírodním parku Česká Kanada

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Matějovec – v přírodním parku Česká Kanada

Matějovec – křižovatka turistických a cykloturistických tras. Obec leží na okraji nižší plošiny východní části Novosibiřské vrchoviny v malebné lesnaté krajině ve východní části přírodního parku Česká Kanada,   9.5 km od Slavonic. První písemná zmínka o obci je z let  1399. Spolehlivé údaje o obci jsou však mnohem staršího data a pocházejí až z roku 1544.

Matějovec

Lesu před Matějovcem se říká v Krompelích. Zde 20.5.1886 vypukl hrozný požár, kde v domě čp.5 zahynuli dva dospělí a jedno dítě. Požár byl impulsem k založení sboru dobrovolných hasičů. Za doby Mnichovské krize sousedila obec se Sudety.

V oblasti severní části obce je několik rybníků. Nejvýše z nich Hladový rybník je obklopen rašeliništěm. Od roku 1974 je samostatná obec Matějovec  v rámci integrace připojena pod Český Rudolec. Součástí obce Ćeský Rudolec jsou části Markvarec, Matějovec, Nová Ves, Stoječín, Radíkov, Horní Radíkov, Lipnice a Rožnov s celkovým počtem 1000 obyvatel.

Na malé návsi stojí kamenný kříž z roku 1825

Kostel sv. Oldřicha a Linharta – Matějovec

Kostel sv. Oldřicha a Linharta – barokní kostel byl   postaven díky financování majitelem Rudolce  Františkem Alexandrem Hartlem v letech 1744 – 1747 na místě původního kostela.. Před kostelem stojí kamenný kříž z roku 1825. Průčelí  kostela je zvýrazněno frontonem a volutami, okna lodí jsou segmentová, v presbytáři kruhová. Stavba je jednolodní s věží a polygonálním presbytářem. Nástěnná malba Nanebevzetí Panny Marie , která se nachází na stěně za hlavním oltářem je dílem významného vídeňského malíře Daniela Grana.

Škola – škola byla zřízena na příkaz majitele panství hr. Razumovského   v domě čp. 19. Škola, která byla otevřena v roce 1788 vyhořela roku 1801 . Nová škola – jednotřídní byla postavena dost dlouho po jejím zničení a to až v roce 1843.

Budova školy sloužila po válce k různým účelům , jako útulek, hostinec i škola. Pro malý počet žáků byla škola v roce 1960 zrušena a děti dojíždějí do Českého dolce.

Matějovec

 Přírodní park Česká Kanada – byl vyhlášen přírodním parkem v roce 2004,  nachází se na jihu při státní  hranici s Rakouskem. Krajina s početnými rybníky obklopenými rozlehlými lesy  zvlněnými loukami . Osamocené balvany a kamenité ostrůvky , to vše navozuje atmosféru severoamerické divočiny.Jeho rozloha je asi 187 km2.

 Západně od obce Matějovec , asi 2 km se nachází  vrch Vysoký kámen (725 m.n.m) . Přes vrch přechází hlavní evropské rozvodí mezi Dunajem a Labem.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *