Bizoni
Bizon americký – zdejší stádo bizona amerického chová společnost Landštejn s.r.o. , Staré Město pod Landštejnem od roku 2004. Nakoupeno bylo 24 ks, stádo se postupně rozšiřuje. Z Landštejna – náměstí jižním směrem necelé 3 km (cyklistická stezka č.1007) objevíte ohradu , kde bizony můžete spatřit.
Bizon Americký – ohrožený druh savce . Patří mezi sudokopytníky čeledě turovitých , rodu bizon Předchůdci dnešních bizonů se do Ameriky dostali z Asie přechodem přes pevninský most v místě nynějšího Beringova průlivu. Bizon americký se vyvinul z bizona širokočelého (Bizon latifrons), který byl mnohem mohutnější a který vyhynul před 6000 lety.
Prérijní bizoni se sdružovali do obrovských stád, jež mohla tvořit několik desítek tisíc jedinců. Jeden údaj dokonce hovoří , že bylo známo stádo, které mohlo čítat dvanáct miliónů zvířat a pokrývalo rozlohu 80 km2).
Protože měli bizoni jen málo nepřátel , kromě člověka to byli medvěd grizzly, puma , vlk , je jejich počet v době před příchodem bělocha odhadován na 30-70 miliónů. Pro kočovné indiánské kmeny , které obývaly Velké pláně, se stali nepostradatelnými zvířaty. Indiáni z nich dokázali zužitkovat skoro všechno – od rohů až po paznehty. Bizon rovněž hraje významnou roli v mnoha indiánských obřadech. Zvlášť posvátní jsou albíni, k jejichž lovu se v minulosti vázala spousta rituálů a tabu.
Na pokraji vyhynutí – bílí lovci nejprve zabíjeli bizony pro maso , jazyky a kůže. Indiáni Plání se odmítali vzdát území ve prospěch bílých přistěhovalců. Američtí kongresmani si uvědomovali , že život kočovníků je plně závislý na bizonech, a tak roku 1871 schválili zákon, jenž povoloval úplnou likvidaci bizonů. Nastala opravdová jatka. Ročně bylo zastřeleno 250 000, někdy však zabili takové množství třeba během měsíce.
V roce 1889 tak zbylo pouhých 542 bizonů. Záchrana přišla doslova za pět minut dvanáct. Roku 1905 byla založena Společnost za záchranu bizona, která se přičinila o zřízení bizoních rezervací v Oklahomě, Nebrasce, Jižní Dakotě, Montaně a Manitobě. Malé stádo bylo chováno i v Yellowstonském národním parku. Díky činnosti těchto lidí se početní stavy bizonů začaly postupně zvyšovat. Dnes se s bizony můžeme setkat v chráněných oblastech, indiánských rezervacích a na soukromých rančích. Jedna z největších populací žije v Yellowstoském národním parku.
BIZON
Rozměry: výška v kohoutku samci 170-190 cm, samice 125-150cm, délka samci 310-370 cm, samice 250-310 cm, hmotnost 500-1500kg. Bizoni jsou přežvýkavci. Spásají traviny, lesní bizoni se živí výhonky dřevin, žaludy , bobulemi, listy keřů a stromů. Říje probíhá od května do září , kdy spolu bizoní býci urputně zápasí. Po devítiměsíční březosti rodí samice jedno mládě, které rok kojí. Telata zůstávají u matky až do dosažení dospělosti (3-5 let). Tělo je pokryto krátkou hnědou srstí jež v přední části trupu přechází v delší chlupy, které mají na hlavě tmavou barvu. 60-90cm dlouhá oháňka slouží k odhánění hmyzu. Zrak je slabý , bizoni rozeznávají pouze pohyb, ale mají výborný čich. Dokáží větřit až na vzdálenost dvou kilometrů.Trávů ucítí pod 30cm pokrývkou sněhu. Nejsou tak těžkopádní jak vypadají , při cvalu dosahují rychlosti 50 km/hod. Dožívají se 15-20 let, v zajetí až 30 let-
Staré město pod Landštejnem se rozkládá na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Jižní část správního území obce hraničí s Rakouskem. V celém okolí obce je značná část turistického označení a to nejenom cyklostezek, ale také zimních běžeckých tras a turisty velmi oblíbený a navštěvovaný hrad Landštejn . Severovýchodně od obce najdete i přírodní koupaliště.
Přidat komentář