• Menu
  • Menu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie – Horní Maršov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Kostel Nanebevzetí Panny Marie – Horní Maršov

Nanebevzetí Panny Marie – Aloise Czernin-Morzinová koupila maršovské panství od Aichleburgů 31.12.1882. Již tehdy věděla, že stavba nového kostela je nezbytná. Osvícená hraběnka Czerninová, která se synem Rudolfem hradila 80% nákladů, prosadila zadání projektu významnému českému architektu Josefu Schulzovi. Mezi jehož díla patří velké pražské stavby jako Národní muzeum, Rudolfinum i Národní divadlo. Ještě v roce 1894 byly vyhloubeny základy 22.9 .

1895 byla stavba slavnostně zahájena. Za léto 1896 byla postavena celá loď včetně krovu.V roce 1897 přibyla věž a vše se připravovalo ke vztyčení krovu věže. Ovšem obrovská povodeň z 29. na 30. 7. 1897 odnesla připravenou vazbu věže a zaplavila i uvnitř stavbu štěrkem a balvany. V roce 1898 byly dokončeny vnitřní klenby, vztyčen nový krov věže do výšky 53 metrů a celá střecha kostela pokryta dvoubarevnou břidlicí .Poslední rok stavby patřil interiéru a zařízení. 15.10.1899 byl nový kostel Nanebevzetí Panny Marie vysvěcen. Zdejší zvony byly zničeny v 1 a znovu ve 2. světové válce. 15.8.1998 věnoval 750 kgtěžký zvon Duch Svatý pravnuk Aloise Josef Czernin-Kinsky s manželkou Theresií. Nese český a německý nápis „ PRO SMÍŘENÍ A MÍR“.

Kostel je chráněnou kulturní památkou.

Další památky a zajímavosti v Maršově : renesanční kostel z roku 1608 od italského stavitele Carola Valmadima (nejprve to byl dřevěný protestantský kostel od r.1568)

Zámek – na místě bývalého panského domu dal hrabě Berthold Schaffgotsch postavit zámek.Není přístupný veřejnosti

Důl Kovárna  – historický důl Kovárna , těžilo se zde železo, arzen a měď. Zde vznikaly pověsti o Krakonošovi!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *