• Menu
  • Menu

Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Obnova poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Cestou kolem roubených chalup a vzrostlých lip míříme ke kostelu Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Už z dálky je vidět, že kostel je zahalen do zelených sítí, kolem je  lešení. Tak to máme asi smůlu. Za branou se pracuje a vstup není možný. Procházíme kolem celého areálu do kterého se opírají paprsky zapadajícího slunce. Magické místo.

Kostel Navštívení Panny Marie Horní Police

Areál tvoří vlastní kostel , trojkřídlý ambit s kaplemi, hřbitov a fara s dochovanými barokními klenbami. Při vstupu do poutního areálu je nenápadný památníček připominající arciděkana Wenzela Hockeho, zýnámého osobitým humorem, působícího zde již v 18. století

Kostel Navštívení Panny Marie Horní Police

Kostel Navštívení Panny Marie

Trojlodní kostel Navštívení Panny Marie – stojí na místě bývalého obětiště staroslovanského boha Svantovíta, místo kde se konaly rituální slavnosti a věštby.

Kostel Navštívení Panny Marie Horní Police

První svatyně zde stála již v r. 1291. v ROCE 1426 Polici dobili husité a tehdy také zničili kostel. Podle legendy byla r. 1523 nalezena na břehu Ploučnice dřevěná soška P. Marie . Věřící ji vystavili v malém kostelíku – hned sem začali přicházet první poutníci. Modlitebna nestačila velkému zájmu , proto bylo rozhodnuto o stavbě nového kostela. Známý litoměřický stavitel Giulio Broggio začal r. 1684 budovat kostel nový. Ani tato modlitebna nestačila a tak byl kostel roku 1717-23 přestavěna rozšířen.

Kostel byl pak ještě renovován v r. 1861 a po bombardování na konci války 1945.

Sakristie má půdorys písmene U. kruchta je dvojpodlažní. V kostele se možná nacházejí ostatky s, Marcela.

Kostel Navštívení Panny Marie Horní Police

Projekt obnovy kostela 

Cílem projektu je zachovat , ochránit a rozvíjet potenciál kulturní památky areálu kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Výstupem projektu bude revitalizovaný areál přístupný veřejnosti, a to včetně osob se sníženou schopností pohybu a orientace. Areál bude zahrnovat vyhovující modernizované technologické a technické zázemí, optimalizaci přístupnosti památky a zpřístupnění prostor dosud uzavřených veřejnosti.

západ slunce Horní Police

Západ slunce

Ještě máme pár desítek minut a tak vyjíždíme nad obec, odtud ještě stihneme překrásný západ slunce na Havraním vrchu

Havraní vrch

Část textu: Velká turistická encyklopedie, Liberecký kraj , Petr David, Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *