• Menu
  • Menu

Česká Lípa

Vodní hrad Lipý

Cestou ze Stráže pod Ralskem zastavujeme ve městě Česká Lípa. Ze silnice jsme zahlédly kamenné hradby vodního hradu Lipý a chtěly je trochu  prozkoumat. Zaparkovaly jsme kousek od hradu a pak už se jenom divily, jak zajímavé a krásné město Česká Lípa je!

Vodní hrad Lipý

Hrad při naší návštěvě se na svou sezónu teprve připravoval, ale stejně jsme nahlédly aspoň do nádvoří, za milé asistence jsme prohlédly přilehlé Centrum textilního tisku.

Centrum textilního tisku

Prošly do historického centra, zastavily se  ve starobylých uličkách a   na doporučení ochutnaly obrovský větrník v cukrárně na náměstí. Škoda, že nebylo více času, ale město určitě stojí za návštěvu!.

náměstí TGM

Česká Lípa /německy Bohnische  Leipa/

Město na obou březích Ploučnice s turisticky zajímavými cíli v okolí: Máchův kraj, Lužické hory, České středohoří i Kokořínsko.

Ke vzniku města se pojí, které je od prvopočátku spojeno s hradem Lipý, několik pověstí. Písemný doklad o existenci města pochází z roku 1337. Sídlo se nazývalo Lipá a těžilo se ze své výhodné strategické polohy na křižovatce obchodních cest – do Lužice, Saska a Žitavy. Páni z Lipé pocházeli z mocného rodu Ronovců.

náměstí TGM – radnice

Centrem města, které je městskou památkovou zónou,  je náměstí T.G. Masaryka s dominantou budovy radnice, postavenou v roce 1823 ( na místě straší z roku 1515).

Hrad Lipý

Původně gotický vodní hrad  ze 13. století. Hrad byl přestavěn v 17. století na renesanční zámek, který byl po 2.svět. válce z větší části zbourán. Z původního se dochovala pouze část hradní zdi.  Po roce 1995 jsou zbytky původního hradu upravovány a areál Vodního hradu Lipý je využíván pro kulturní akce města. Hrad je Kulturní památkou České republiky.

Vodní hrad Lipý

Areál Vodního hradu Lipý byl zpřístupněn v  roce 2003. Ve východní části někdejšího hradu je nyní umístěna stálá expozice, věnovaná někdejší židovské menšině a také existenci cukrovaru. Nádvoří hradu je využíváno i jako improvizované letní kino.  Od ledna 2011 je v zrekonstruovaném hospodářském stavení vodního hradu nově zřízeno. Centrum textilního tisku.Město Česká Lípa je centrem společenských a kulturních akcí, festivalů a divadelních představení.

Ćeská Lípa – erb
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *