• Menu
  • Menu

Lomnice nad Popelkou

Roubenky i skokanské můstky

Když bychom chtěli co nejkratší cestou opustit Český ráj a vydat se do Krkonoš, musíme nejdříve zdolat horu Tábor a z ní sestoupit do údolí říčky Popelky. Při této cestě nemůžeme minout město Lomnice nad Popelkou. Město textilu, sladkostí a krásných vyhlídek. Už v Dalimilově kronice najdeme nejstarší zmínky o vyhlášeném místě, kde se od počátku 19.století vyrábí proslulé lomnické suchary a oplatky. Ovšem nejen mlsné jazýčky můžou mít chuť navštívit tento kraj.

V Popelkách
Úspěšná zimní sezóna

Skoky na lyžích

Mým velmi oblíbeným zimním sportem jsou skoky a lety na lyžích. Samozřejmě ne aktivně, ale nemůžu se zbavit obdivu ke každému sportovci, který má odvahu se rozjet z věže skokanského můstku, dosáhnout rychlosti kolem 100 km/hodinu a poté letět až k 250 metrům daleko. Klobouk dolů. Jedním takovým letcem je i závodník klubu LSK Lomnice nad Popelkou, český reprezentant Roman Koudelka. Náš dnešní výlet jsme tak trochu pojali jako poctu tomuto skokanovi na lyžích který, až na jednu výjímku, dokázal bodovat v každém závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v uplynulé sezóně. A to navzdory tomu, že dnes v celém Česku není ani jeden jediný skokanský můstek, na kterém by mohla naše reprezentace trénovat a pilovat kvalitu provedení jednotlivých skoků a letů.

V Popelkách
V Popelkách

Asi dva kilometry západně od Lomnice nad Popelkou zaparkujeme auto poblíž lyžařského areálu V Popelkách. Vítá nás několik skokanských můstků různé velikosti. V tomto místě, kromě jiných skokanů na lyžích, začal svou sportovní kariéru i Roman Koudelka. Naše kroky neomylně míří k největšímu ze zdejších můstků, s konstrukčním bodem K 70. Tato stavba je asi dnes největším mimo lyžařským lákadlem zdejšího areálu. Od roku 2007, kdy byl můstek rekonstruován, je součástí nájezdové věže vyhlídkový ochoz. Trochu připomíná tvarem kalich od vína, ale výhled z něj je impozantní. Nabízí daleké rozhledy na Krkonoše a Český ráj. Je celoročně přístupný. V bedekrech se sice mluví o vstupu na vlastní nebezpečí, ale v tento jarní čas se není čeho bát. Jen kromě 91 schodů, vedoucích přímo na vyhlídku.  A navíc je ještě potřeba vystoupat podél doskočiště a dopadový buben můstku až k patě věže. Ovšem v případě jasného počasí a dobré viditelnosti se toto úsilí mnohonásobně vyplatí.

V Popelkách

Město Lomnice nad Popelkou

Ve 28 metrech nad zemí nám rychle vytráví a proto je čas na přesun do města. Parkujeme na Husově náměstí a přesouváme se na oběd do útulného prostředí Restaurace Babylon, kde kromě kvalitní kuchyně máme možnost ochutnat výborné lomnické pivo, vyrobené v místním Řemeslném pivovaru.

Karlov

Pokud máte rádi staré roubené stavby a chalupy, určitě musíte navštívit městskou čtvrť Karlov. Kousek od Husova náměstí se nachází vesnická památková rezervace, kde je koncentrace zmíněných staveb velmi početná a milovníkům roubenek jen srdce zaplesá. Procházka, která dává vzpomenout na staré dobré časy je pomalu za námi, výprava do Lomnice zvolna končí. Ještě nakonec v informačním centru na náměstí kupujeme vyhlášené lomnické suchary a vyrážíme zpět k domovu.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *