• Menu
  • Menu

Kostel sv. Václava – Dobřeň

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Kostel sv. Václava – Dobřeň

Kulturní památky České republiky

Dobřeň se nachází západně od Kutné Hory. Písemná zmínka o obci je z roku 1310.  Původné středověká tvrz zmizela beze stopy. V obci vás upoutá dominantní kostel sv. Václava.  Kostel s farou je poprvé písemně připomínán ke konci 14. století.

kostel. sv Václava
kostel. sv Václava

Z původní stavby se zachoval pouze presbytář. Kostel pochází z druhé poloviny 16. století. Úprava kostela proběhla v 17. století, kdy Dobřeň patřila k Malešovskému statku. Kostel má dřevěnou hranolovou věž. Do zdi svatyně jsou vsazeny cenné renesanční náhrobníky Voděradských a Dobřenských z let 1546 – 1612. Náhrobníků je celkem 14 a jsou většinou pískovcové.

pískovcové náhrobníky  na kostele sv. Václava
pískovcové náhrobníky na kostele sv. Václava

Na návsi stojí barokní socha sv. Floriána. Dobřeň je částí obce Suchdol. Kostel sv. Václava  i socha sv. Floriána jsou zapsány na seznam nemovitých kulturních památek České republiky.

kostel. sv Václava
kostel. sv Václava
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *