• Menu
  • Menu

Kujalův lom – Hříměždice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Kujalův lom – Hříměždice

Lomy na koupání – Hříměždice

Tak naše první koupání v přírodě se náramně vyvedlo. Do lomu v Hříměždicích jsme dorazili navečer. Lidí tu bylo tak akorát. Zaparkovat se dá téměř u lomu. Mezi skalami je nevelké jezero na koupání. Voda je příjemná a osvěžující. Na některých místech kolmé stěny bývalého žulového lomu slouží ke skokům do vody. Kolem celého lomu je možné vyzkoušet skoky od jednoho až po 10 metrů. Výšku označují číslice napsané na skále. Vstupy do vody jsou na několika místech. Dá se jít po kamenech, pro lepší vstup je zde i molo. Lom obklopují  borovice i smíšený les. Na jezírku jsou v některých místech lekníny. Pozorovat můžete ryby. Lom se dá celý obejít a tak je na vás na kterém místě se vám bude líbit. Vstup se neplatí. Je tady restaurace s příjemným posezením a výhledem na lom.

KOUPÁNÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. Koupání psů je tady zakázáno!

Kujalův lom - Hříměždice
Kujalův lom – Hříměždice

Desperados Highjump

Nejbližší akce : Desperados Highjump 2016 – 5. – 6. srpna 2016

Kujalův lom Hříměždice

Žulový lom byl zatopen v roce 1953. Lom byl zatopen velmi rychle, den po naražení spodního pramene.Maximální hloubka lomu je 8 metrů pod pontonem. Do konce 80. let v lomu měla armáda výcvikové středisko potápěčů. Dodnes je po vojácích využíván železný ponton, postavený na čtyřech sloupech jdoucích z osmimetrové hloubky. Asi ve čtyřech metrech je plato s otvory simulujícími tankové průlezy, k němu a ještě pěkný kus pod něj vede žebřík.

U paty sloupu, nejblíže žebříku byl dlouhý tubus z hladiny až na dno zakončený kesonem, který sloužil jako pozorovatelna pro instruktory při podvodním výcviku. V roce 2007 byl keson vytažen a převezen na renovaci, aby pak dále sloužil svému účelu, ovšem v jiném potápěčském zařízení.

Ještě na konci 90. let stával na místě dnešní obří houpačky trup vrtulníku. Vrtulník byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu. Při výcviku se za pomoci jeřábu vrtulník přesunul nad vodu a poté mohli vojenští potápěči vyskakovat s kompletní výstrojí z vrtulníku z pěti metrové výšky do vody.

Kujalův lom - Hříměždice
Kujalův lom – Hříměždice

Film a reklama

Lom je pro svou lokalitu a romantický vzhled využíván také jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty. Ty nejznámější: Cesta peklem (1995), Výchova dívek v Čechách (1997), 2Bobule (2009).

skoky Kujalův lom - Hříměždice
skoky Kujalův lom – Hříměždice

Dnes je lom využíván hlavně k rekreaci a potápění. V létě je viditelnost kolem 2 metrů. Velmi hezké jsou ponory pod ledem s viditelností často přes 5 metrů. Kvetoucí lekníny skýtající útočiště spoustě malých rybek a i několika větším okounům. Skoro vždy potkáte několik okounů či plotici. Potápění je možné pouze s povolením místního úřadu! Text: www.highjump.cz

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů