• Menu
  • Menu

Kostel svatého Olafa (Oleviste kirik)

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Estonsko » Kostel svatého Olafa (Oleviste kirik)

Oleviste kirik, Tallin

Kostel svatého Olafa (Oleviste kirik) v estonském Tallinu byl  do  poloviny 17. století nejvyšší stavbou světa.

Kostel byl pravděpodobně postaven již ve 12. století. Na začátku 16. století pak budova dosáhla výšky 159 m. Motivace pro postavení tak vysoké věže, byla její využití jako rozcestník pro lodě, které při příjezdu mohly zahlédnout město už z dálky. V letech 1549 až 1625 byl kostel nejvyšší stavbou světa, dokud nebyl kostel zasažen bleskem a vyhořel. Věž svatého Olafa byla zasažena celkem osmkrát a během jeho existence vyhořel celkem třikrát. Vždycky byl znovu přestavěn a jeho nynější výžka činí 123,7m, která ho činí stále jedním z nejvyšších kostelů na světě.

Kostel je turistům otevřen od dubna do října od 10-18:00 v létě pak (červenec-srpen) dokonce do 20:00.  Když se pak chcete podívat do věže a porozhlédnout se po městě vstupné jsou 2 eura a pro děti 1 euro.

Věž kostela

Výstup na věž je dobrodružství samo o sobě, nahoru vedou jenom jedny úzké točité schody a potkat po cestě někoho trochu při těle, který jde na druhou stranu je zajímavé. Po cestě je pak jedno místo,  kde si můžete sednout a odpočinout si, ale jinak výstup nahoru je namáhavý (celkově 253 schodů, které jsou vyšší než normální). Výhled z věže je pak krásný, ale místa,  kam si stoupnout,  je tam málo a musíte se vyhýbat ostatním turistům.

Můžete z věže vidět přístav, moře, část zdi starého města a pak město samotné a na druhou stranu je vidět moderní část Tallinu.

Terka 🙂

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *