• Menu
  • Menu

Kostelní hřbitov Most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Kostelní hřbitov Most

Hřbitov

Nový městský hřbitov na okraji původního starého města, poblíž přestěhovaného kostela, nás zaujal svojí zvláštní cihlovou architekturou a rozlehlostí okolí. Na hřbitově je několik kolumbárních zdí s kolumbárními okny  v kterých se uchovávají schránky zemřelých. Úpravy okolí kostela probíhají od roku 1986  na ploše 16,5 ha. Součástí je obřadní síň se zázemím, krematorium   a pohřebiště.

Městský hřbitov Most

Od hřbitova a od přilehlé  rozlehlé pláně vedle hřbitova, kde je park,  je vidět do krajiny kolem Mostu. Na kopci nad hřbitovem a kostelem Nanebevzetí Panny Marie stojí  hrad Hněvín.

Městský hřbitov Most

V letech 1994 -1995  byla v rámci parkových úprav vybudována vodní nádrž o rozloze 1,83 ha, která je napájena vodou z řeky Bíliny. Do okolí kostela a nového hřbitova jsou postupně instalované sochy ze zlikvidovaných obcí okolí Mostu.Také se počítá  s postupným vybudováním lapidária. Nedaleko od kostela rovněž vznikne park MiniMost.

Hněvín a vodní nádrž

Zajímavost

V areálu památek u kostela Nanebevzetí P. Marie byl v roce 2011 rumunskými tesaři vybudován pravoslavný kostel v duchu transylvánské gotiky. Kostel zde stál pouhých šest let, za tu dobu nebyl ani vysvěcen ani zkolaudován. V roce 2017 se na poutním místě určeným pravoslavným věřícím prohnala vichřice a kostelík byl zdevastován.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *