• Menu
  • Menu

Pískovna Braňany – Most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Pískovna Braňany – Most

Přírodní koupání na Mostecku

Zákaz vjezdu u brány, jedeme z centra Mostu kolem letiště, hned za letištěm zastavujeme a tak i když brána je otevřená, necháváme auto před bránou u silnice. Je únor a zůstat tady zavřené do jara nechceme. O 200 metrů dál je vidět na cestě auto, ale neznáme to tady, tak nebudeme riskovat. Od brány vede cesta lesem. Nikdy jsem nebyla v ruské tundře, ale tak, nějak si ji představuji. Jdeme mezi břízami, za chvíli bude zapadat slunce, cesty klikatící se mezi jezery se třpytí. Taje a tak sníh se dostává v podobě vody do našich bot. Přesto jsme nadšené. Nikde nikdo a představa, že je léto a my se můžeme tady vykoupat, je krásně hřejivá.

Pískovna Braňany

Jezera na koupání

Rekultivací bývalé pískovny vznikla dvě velká přírodní koupaliště s čistou vodou,  obklopená březovými lesíky. Mezi jezery je hlavní a několik dalších rozježděných cest.
U jezera nalevo stojíme asi na „hlavní“ pláži, je tu písek a kolem docela bujná vegetace. Možností, kde jít k vodě bude určitě více, ale dnes není úplně vhodný terén, to tady prozkoumat.

Pískovna Braňany

Přístup k vodě je v sezoně asi bezplatný, zázemí není, ale o to je skvělejší užít si relax u vody a v přírodě. V březovém lesíku určitě rostou i v létě houby.

Až vyzkoušíme, dáme vědět!

Pískovna Braňany

Letiště

Před vstupem do lesíka a k jezerům je po pravé straně letiště Aeroklubu Most, vzniklo v roce 1996 na rekultivované výsypce povrchového hnědouhelného dolu.
Cestou zpět do Mostu hned za letištěm, zastavujeme  u Špičáku. POd Špičákem je svah porostlý vinicí, cesta dál vede do Rudolic.

Špičák

Braňany

Všude v okolí obce je těžařská činnost. Uhelný velkodůl Bílina je na severu, na východě je kamenolom Želenice a  bentonitový lom na jihu (bentonitové jíly se využívají v hutnictví, stavebnictví, chovatelství, při čištění odpadních vod a skladování pevného odpadu), západ je pak prostor, kde jsou  zaniklé menší lomy na bentonit a zatopená pískovna.
V Mostecké ulici je zatopený starý bentonitový lom, kde rekultivací vzniklo přírodní koupaliště Tonovka s písečnou pláží .

Pískovna Braňany

 

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *