Přírodní koupání na Mostecku
Zákaz vjezdu u brány, jedeme z centra Mostu kolem letiště, hned za letištěm zastavujeme a tak i když brána je otevřená, necháváme auto před bránou u silnice. Je únor a zůstat tady zavřené do jara nechceme. O 200 metrů dál je vidět na cestě auto, ale neznáme to tady, tak nebudeme riskovat. Od brány vede cesta lesem. Nikdy jsem nebyla v ruské tundře, ale tak, nějak si ji představuji. Jdeme mezi břízami, za chvíli bude zapadat slunce, cesty klikatící se mezi jezery se třpytí. Taje a tak sníh se dostává v podobě vody do našich bot. Přesto jsme nadšené. Nikde nikdo a představa, že je léto a my se můžeme tady vykoupat, je krásně hřejivá.

Jezera na koupání
Rekultivací bývalé pískovny vznikla dvě velká přírodní koupaliště s čistou vodou, obklopená březovými lesíky. Mezi jezery je hlavní a několik dalších rozježděných cest.
U jezera nalevo stojíme asi na „hlavní“ pláži, je tu písek a kolem docela bujná vegetace. Možností, kde jít k vodě bude určitě více, ale dnes není úplně vhodný terén, to tady prozkoumat.

Přístup k vodě je v sezoně asi bezplatný, zázemí není, ale o to je skvělejší užít si relax u vody a v přírodě. V březovém lesíku určitě rostou i v létě houby.
Až vyzkoušíme, dáme vědět!

Letiště
Před vstupem do lesíka a k jezerům je po pravé straně letiště Aeroklubu Most, vzniklo v roce 1996 na rekultivované výsypce povrchového hnědouhelného dolu.
Cestou zpět do Mostu hned za letištěm, zastavujeme u Špičáku. POd Špičákem je svah porostlý vinicí, cesta dál vede do Rudolic.

Braňany
Všude v okolí obce je těžařská činnost. Uhelný velkodůl Bílina je na severu, na východě je kamenolom Želenice a bentonitový lom na jihu (bentonitové jíly se využívají v hutnictví, stavebnictví, chovatelství, při čištění odpadních vod a skladování pevného odpadu), západ je pak prostor, kde jsou zaniklé menší lomy na bentonit a zatopená pískovna.
V Mostecké ulici je zatopený starý bentonitový lom, kde rekultivací vzniklo přírodní koupaliště Tonovka s písečnou pláží .

Přidat komentář