• Menu
  • Menu

Krakov

Barbakán v Krakově

Gotická stavba kruhového tvaru,  s vnitřním průměrem 24,4 m,  je  zachovanou částí a branou městského opevnění v Krakově. V dnešní době je barbakán součástí Historického muzea města Krakov. Postaven byl v letech 1498-1499 za vlády  krále Jana  Olbrachta. Barbakán měl sloužit proti  hrozícímu valašsko-tureckému nájezdu po  prohrané bitvě a porážce polských vojsk u Kožmina.  Tloušťka zdí je více jak 3 m. Barbakán byl původně spojen s městským opevněním a Floriánskou bránou.

Floriánská  brána Krakov
Floriánská brána Krakov

Legenda říká , že krakovský občan Marcin Oracewicz zachránil město před Rusy. Kvůli nedostatku munice nabil do zbraně knoflík a zastřelil velitele nepřátel Panina. Pamětní deska  připomínající tohoto hrdinu je na východní stěně Barbakánu.

Barbakán  – Obranná stavba používaná u pozdně gotického opevnění umístěná před bránu města či hradu. Nejčastěji okrouhlého nebo polygonálního půdorysu, v níž se lomila přístupová cesta. Brána byla chráněna před přímým postřelováním nepřítele. Barbakán byl v některých případech využíván i jako stanoviště dělostřelectva, jehož úkolem bylo flankování přilehlých částí příkopu. Od používání barbakanu se ustoupilo při zavádění  bastionového  systému opevňování / popis použit z forum.valka.cz /

Na našem území se můžete setkat s typem opevnění – barbakán : nařř. Pernštejn, Helfštýn..

Barbakán - Krakov
Barbakán – Krakov

Letní sezóna – duben – říjen  pondělí až neděle : 10.30 – 18.00

                          ZAVŘENO    :    každé druhé pondělí v měsíci

                          zavřeno také 3. května

Zimní sezóna : listopad – březen : ZAVŘENO

 Adresa :  Basztowa, 30-547 Krąków, Polsko

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.