• Menu
  • Menu

Pracovní tábor Březinka

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Pracovní tábor Březinka

Auschwitz-Birkenau,

u nás spíše známý pod názvem Pracovní tábor Březinka , byl největším z nacistických koncentračních  a vyhlazovacích táborů za druhé světové války. Roku 1941,  dal Heinrich Himmler  veliteli tábora Hosovi  za úkol, vybudovat centrum  /tábor/ pro masové vraždění Židů.

Stavba započala v roce 1941. V plynových komorách v Březince bylo povražděno kolem 90% lidí z táborů Auschwitz, převážně Židé. Obětí bylo více jak 1,1 miliónů / doložených/. Toto číslo bylo však mnohem vyšší, o lidech usmrcených v plynových komorách byly záznamy vždy po výkonu ihned spáleny. Jenom židů usmrcených v plynových komorách mělo být na 2,5 miliónu. Za jeden den dokázali nacisté takto popravit i 9 000 lidí !

Březinka byla místem, kde lidé  po dlouhé a strastiplné cestě vystoupili z vagónů . Zde pak byla provedena selekce podle pohlaví, a většina byla poslána rovnou na smrt . Koleje vedly až do tábora a tak lidé mohli být deportováni přímo na místo. Důkladná německá organizace měla vše dopředu naplánované a promyšlené. Rampa v Birkenau byla i osvětlená a proto bylo možné vlaky s vězni přijímat i po tmě.

Osvětim-Březinka
Osvětim-Březinka

Tábor byl rozdělen na několik sektorů ,  kde byli umístěni muži, v odděleném sektoru ženy, dále zde byl karanténní tábor, a tzv. Terezínský rodinný tábor , sem byly umisťovány některé židovské rodiny z Terezína, kde bylo židovské ghetto. Dále zde byl rodinný tábor pro cikánské vězně, tábor prozatímní, kde byly většinou umístěny židovské ženy z Maďarska, byly to silné a práceschopné ženy. Dalšími částmi tábora byl lazaret, kde byli umisťování nemocní, kde jedni byli posíláni na smrt, další byli určeni k experimentům. Zde působil známý doktor Mengele. Část tábora tvořily sklady, kde se ukládal majetek zabavený a ukradený  lidem, vězněných v táboře. Sklady byly v lednu 1945 zapáleny, aby byly zničeny důkazy o zvěrstvech a praktikách příslušníků SS.

Sauna – budova sloužila k registraci a dezinfekci nových vězňů , které SS vybrali  k nuceným pracím v táboře. Vězni měli vytetována čísla na předloktí, byly jim oblečeny pruhované uniformy.

Plynové komory a krematoria – v každé budově krematoria je jeden komín a dvě podzemní komory. Jedna komora sloužila k vysvléknutí vězňů , někdy i jako sklad mrtvol. Komora má rozlohu asi 280 m2 a uprostřed jsou čtyři betonové pilíře. Kolem  jsou rozestavěny lavičky nad nimi věšáky s čísly. V těchto prostorách  vás zarazí morbidní nápis : Zachovejte klid a udržujte pořádek a čistotu , včetně šipek Dezinfekce a Koupelna… Druhá komora, plynová,  opravdu připomíná koupelnu, ve stropě jsou sprchy a po stranách vodovodní kohoutky. Komora pojme až 3000 osob. Cyklon B se sype do speciální drátěné klece, která z komory ústí na povrch. Mrtvoly byly dopravovány výtahem do spaloven. Mrtvolám dopravených do krematoria byly postupně sundány prsteny, ostříhána vlasy vytrhány zlaté zuby ..Po té byly mrtvoly vhozeny do pece.Popel ze spálených těl se sypal do vykopaných jam vedle krematoria.

Osvětim-Březinka
Osvětim-Březinka

Auschwitz II leží asi 3 km od Osvětimi. Březinka (Birkenau) byla obec , která byla kvůli stavbě  tábora vysídlena.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *