• Menu
  • Menu

Kraví a Kuní hora

Kraví  a Kuní hora –  nápadné dominanty Novohradských hor.

Už se stmívá , když přijíždíme na parkoviště v obci Hojná Voda. Les vypadá dost temně, nemáme ani mapu a po celém dni výletování  se mi nechce ani vylézat z auta. Kraví hora – i ten název  zrovna nebudí v člověku touhu po poznání. Ale nakonec vyrážíme .  Hora je vzdálená necelý kilometr. Les v tom šeru je opravdu tajemný a pro nás milovníky kamenů, šutrů a skal,  je  i příjemným zpestřením našeho putování po Jižních Čechách. Kraví hora vysoká 953 m se zdvihá  na severozápad od Hojné vody.  Blízko vrcholu se pohybujeme po skalní hradbě izolovaných skal s nápadným skalním útvarem zvaným  „Kamenný muž – Napoleon “ , kolem nás se  na některých místech rozlévá kamenné moře se zlomovým pramenem „ zázračné vody“ na Dobré vodě. Jdeme po turistické značce, chvílemi trochu bloudíme, ale cestu nakonec v pohodě absolvujeme až k rozhledně.

Napoleon – Kamenný muž, Kraví Hora

Na Kraví horu se dostanete po značených cestách z Hojné vody.

Rozhledna  –  tyčící se na Kraví Hoře  je jí vidět již z dálky. Telekomunikační věž je zároveň rozhlednou  s vyhlídkovou plošinou.  Stojí na místě pětipatrové triangulační věže , která byla před rokem 1989 nahrazena ocelovou vojenskou hláskou , která sloužila ke střežení pohraničního pásma a ke sledování letadel. Roku  2001 byla věž  upravena pro potřeby telekomunikací a zároveň byla doplněna nejenom čtyřmi bočními podpěrami , ale také točitým schodištěm se 133 schody , které vedou na plošinu ve výšce 35 m. Z vyhlídky je pak pěkný  kruhový výhled do blízkého okolí . Na západě můžete spatřit  zalesněnou Kuní horu (920m, vzdálenou z Hojné vody 1,5 km) – mrazové sruby , sklaní útvary a četná balvanová moře.. Na rozhlednu vystupujeme společně s mladým párem a jejich pejskem. Pejsek , ale nahoru nevyleze, vždy vyjde jenom několik schodů a pak se sklouzne dolů. Kovové děravé schodiště není na tohoto turistu připravené. Nahoře se rychle rozhlédneme , prohodíme pár slov s příjemnými lidmi. Jsou to rodáci odsud blízko a tak ještě dostaneme dobrou radu na zítřejší koupání – rybníky CEP . Pak už opravdu pospícháme zpět , nemáme baterku a Honzova poraněná noha by v tomto kameništi asi   neměla moc šancí na rychlý a bezpečný sestup.

Rozhledna Kraví Hora

 

Hojná Voda : historie

Ve středověku patřilo ke zboží stropnickému místo s názvem Lueg. Tato rozhledna byla prý i pozorovatelnou, kde v případě nebezpečí byl na místě zvon, jehož varovný hlas bylo slyšet až v Nových Hradech. Zvonice má dnes barokní zastřešení a je dominantou celé dnešní osady Hojná Vody. Místo později zpustlo a v roce 1451 bylo již neobydlené. Až v roce 1553 toto místo ožívá pod názvem Vilémova hora a rožmberský vladař zde pro potřebu sklárny ve Staré Huti usazuje 26 dřevorubců. Podle pověsti si tu jeden z dřevorubců vyléčil ránu noze  koupáním ve studánce. Kde se později „ našel obraz božské panny a s oním dobrodiním nebes – jak se věří – souvisejí případy vyléčení „ píše Bohuslav Albín. Označení Vilémova hora se zcela vytratilo ve druhé polovině 17. století s příchodem německy mluvícího obyvatelstva a od té doby převažuje jméno Heilburn. V roce 1909 zde spisovatel Zikmund Winter sepsal značnou část historického románu Mistr Kampanus. Dnešní český název Hojná voda dal lázním František Palacký. Slovo „ hojná“ užil ve významu „ zdravá  hojivá“ . 

Z Hojné Vody pochází také seržant R.A.F, dnes podplukovník letectva in memoriam František Binder – příslušník SOS (Stráže obrany státu), Obrany národy, zahraničního čsl. vojska, 312 a 311 čs. perutě R.A.F. 

 

Hlavní část okolního území představují Novohradské hory. Nejvyšší vrcholy jsou na české straně Kamenec 1072 ma Myslivna 1040 m v jihozápadním pohoří vrchol Vysoká 1034 m.

Kuní hora – Novohradské hory

V zimní sezóně je v okolním terénu v provozu lyžařský běžecký areál, jehož trasa „ Novohradská zimní běhačka „ navazuje na okruhy v Dolním Rakousku. Lyžařské běžecké tratě jsou upravovány v délce 10,186 km na dvou trasách (okruh kuní a okruh Hatě). Přístup k tratím je Hojnovodskou spojkou o délce 1,455 km, která lyžaře přivádí do areálu ze záchytného parkoviště na Hojné Vodě.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *