• Menu
  • Menu

Kryštofovo Údolí – orloj

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Kryštofovo Údolí – orloj

První vesnický orloj

Orloj v Kryštofově Údolí má 22 figur. Na nárožích jsou dvě statické figury – sv. Kryštofa (patron obce) a sv. Barbory (patronka horníků), ostatní jsou pohyblivé (ponocný, pobíhající pejsek, spustí se i krmení a napájení domácích zvířat, pak pochoduje klasická dvanáctka apoštolů).

Vesnický orloj Kryštofovo Údolí

Každá figura má svého patrona – mj. i herecké osobnosti Jiřinu Bohdalovou, Martina Dejdara a Jiřího Lábuse.

Na tvorbě orloje se podílelo několik opravdových „mistrů“ – řezbář Václav Plechatý, mechanik Jiří Otmar, umělecký kovář Jan Nikeday, elektrikář Lambert Medřický a zámečnická firma BUDY z Machnína.

V Česku jsou tři orloje – v Praze, Olomouci a Kryštofově Údolí, které je krásnou turistickou atrakcí. Iniciátorem pro stavbu Orloje je provozovatel sousedního muzea betlémů Martin Chaloupka. V r. 2000 dostal „šílený“ nápad, v květnu 2007 se dal do pohybu ponocný se psem a postupně další figury betlému. A v čem spočívala „šílenost“ – v orloj se proměnila bývalá trafostanice, stanice původně na odpis.

Text převzat : Velká turistická encyklopedie, Liberecký kraj /Petr David/ Vladimír Soukup/.

Vesnický orloj Kryštofovo Údolí
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.