Málokdo ale ví, že v muzeu tohoto krásného jihočeského města se také nachází největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v roce 1998 do Guinnesovy knihy rekordů, jehož autorem je Punčochářský mistr Tomáš Krýza.
Krýzovy jesličky – Guinnesova kniha rekordů
Jindřichův Hradec a jeho okolí nabízí mnoho zajímavostí, jak pro dospělé, tak pro děti. Pokud tudy projíždíte, nebo je to cíl cesty a chcete připravit pár zážitků vašim dětem,tak určitě zvolíte výlet do České Kanady, historickým úzkokolejným vláčkem.
Největší lidový mechanický betlém na světě
Málokdo ale ví, že v muzeu tohoto krásného jihočeského města se také nachází největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v roce 1998 do Guinnesovy knihy rekordů, jehož autorem je Punčochářský mistr Tomáš Krýza.
Protože letos 31. května uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy, chystá muzeum pro návštěvníky speciální komentované prohlídky jesliček s restaurátorkami a konzervátory. Také další akce muzea připomenou jedinečný odkaz punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Stoleté výročí tvůrce velkolepého betlému, který se skládá z téměř 1400 částí, z toho 134 je pohyblivých a zabírá plochu téměř 60 m2, připomene řada akcí. Betlémy stále živé.
Betlém
Ne jenom dětem, ale i dospělým se určitě rozzáří oči, když v potemnělé místnosti, za doprovodu mluveného slova a vánoční muziky (složil Libor Soukup), postupně vystupuje nádherná vánoční scenérie. Napřed vycházejí hvězdy nad betlémskou krajinou a krajina dostává nádherný podvečerní vánoční nádech. Tradiční scéna narození Páně je doplněna biblickými výjevy z evangelia, například obřezáváním Ježíška, vražděním neviňátek či útěkem svaté rodiny do Egypta. Do detailů vyvedenou městskou architekturu pozoruje stráž z majestátních hradeb a v okázalém Herodově paláci je vidět i miniaturní porcelánové nádobí na stolech. Kolem se rozkládá poetická vesnická krajina, dokládající život lidí 19. století. Krýzovi nechyběl ani smysl pro humor: z jednoho z komínů co chvíli vykoukne kominík a jsou tu i dva kozlíci, kteří do sebe neúnavně narážejí rohy.
Tomáš Krýza tvořil betlém šedesát let. Výsledkem jeho celoživotní práce, kterou ukončila jeho smrt v roce 1918. Betlém je postaven na ploše asi 60m čtverečních, jeho délka je 17 m a výška je 2 m. Má 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. V roce 1936 muzeum dva další cenné betlémy Emanuela a Bohdana Steinocherových, které byly nainstalovány po obou stranách Krýzových jesliček. Zpočátku se původní mechanizmus poháněl ručně , ale dnes celý pohyb zajišťuje jediný elektromotor. O výstavu tohoto betléma mělo zájem mnoho metropolí světa, ale figurky jsou z kašovité hmoty směsi mouky,pilin,sádry a klihu, skály z papíru a podobně, a tak by jakýkoliv přesun mohl být pro tento světový unikát devastující (o české betlémy je ve světě obrovský zájem například v roce 1967 byl podobný Proboštův betlém z Třebechovic nad Orebem vystaven v československé expozici na Světové výstavě v Montrealu a prohlédlo si ho více než osm milionů lidí). Jindřichův Hradec patří k městům s bohatou betlémářskou tradicí. První zpráva o betlémech pochází již z roku 1579. Krýzovy jesličky daroval do sbírek muzea roku 1935 Krýzův syn, a od té doby patří k nejnavštěvovanějším expozicím. Nezapomeňte proto při návštěvě Jindřichohradecka navštívit tento světový unikát a věřte, že zažehnete jiskřičku radosti v očích vašich dětí.
Kontakty: Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo náměstí 19/I, 377 01 Jindřichův Hradec – Expozice: (00420) 384 363 660 Pracovny: (00420) 384 363 661 Fax/Záznamník: (00420) 384 361 576 , E-mail: [email protected]
Přidat komentář