• Menu
  • Menu

Kuba 8 – taková je Havana

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kuba » Kuba 8 – taková je Havana

Havana

V postranních uličkách, vzdálených od opraveného centra Habana Vieja, jsme viděly zoufalý stav Havany. Na první pohled je patrné, že má své lepší časy dávno za sebou a že v důsledku politických změn, vlivem počasí a možná i záměrně došlo k téměř absolutnímu rozkladu tohoto jedinečného města. Dříve nádherné zdobené balkony jsou podepřené dřevěnými trámy a z některých domů už zbyla jen přední fasáda, nebo se zhroutily nadobro. Odhadem odborníků  se každý třetí den jeden z domů zřítí. Chodníky a silnice budily dojem, že jsme na staveništi. Rozpadající se a zanedbané budovy jsou svým způsobem z dálky zajímavé, ale jakmile se dostanete blízko, je celá situace šokující.

Havana
Havana

Zaznamenaly jsme jistou snahu o renovaci. Je to ovšem jen kapka v moři a bude to nekonečná mravenčí práce. Devastaci města napomáhá také extrémní počasí, vlhký vzduch, hurikány, silný vítr a rozbouřené moře, které téměř srovnalo se zemí promenádu Malecón. Na některých místech jsme viděli, jak se Kubánci sami snaží opravit si svá bydliště. Při svých příjmech si nemohli dovolit svá bydliště průběžně udržovat. Nemají a neměli dostatek financí a chybí jim stroje a další nezbytné vybavení. Navíc si jistě rozmyslí, zda si koupit barvy a stavební materiál nebo základní potraviny.

Havana
Havana

V době americké prohibice vzkvétal na Kubě nelegální obchod s alkoholem. Před kubánskou revolucí byla Havana pro Američany něco jako Las Vegas Karibiku. Oblíbená byla hlavně mezi bohatými, celebritami, spisovateli a střední vrstvou. Zároveň se stala rájem pro mafiány, hazardní hráče, dealery drog a s tím související prostitucí. Po revoluci, kdy se Castro dostal k moci, se kasína, hotely a bary zavřely. Soukromé firmy a podniky byly znárodněny a v ekonomice došlo k převratným změnám. Bývalí hoteliéři, majitelé fabrik, právníci, lékaři a bankéři opustili ostrov a usídlili se převážně ve Španělsku nebo na Miami.

Během období, kdy komunistický režim převzal kontrolu nad zemí, se Kuba dostává na mizinu. V kombinaci s embargem, útlumem cestovního ruchu, zákazem cestování Američanů na Kubu se začala Havana pomalu rozpadat. Castro na určitou dobu získával pomoc z Ruska, ale po roce 1989 s rozpadem Sovětského svazu se situace ještě zhoršila. Ostrov doslova zamrzl v čase. V posledních pár letech byla vláda nucena obětovat některé ze svých socialistických ideálů a částečně povolit soukromé podnikání a zahraničním investorům nabídnout daňové úlevy. Stále tu však nejsou k vidění žádné řetězce rychlého občerstvení, internet je velice omezený a nikde žádné reklamy.

Habana Vieja

 Centrum města – Habana Vieja bylo a stále je považováno za důležité pro udržení cestovního ruchu. Bylo krok za krokem renovováno a rekonstruováno. Dotace z organizace UNESCO a dalších fondů dnes hradí náklady a snaží se obnovit architektonické bohatství města a jeho kulturní dědictví.

Havana
Havana

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *