• Menu
  • Menu

Kuba 9 – Malecón

Přímořská promenáda Malecón

Malecón, původně Avenida del Golfo, je dnes nejznámější kubánská přímořská promenáda. Osm kilometrů dlouhá hráz se táhne podél pobřeží jako šedý had od čtvrti Vedado až k přístavu Habana Vieja. Nehostinné pobřeží Atlantského oceánu mezi Castillo de San Salvador de la Punta a Rio Almendares s neproniknutelným mořem plným ostrých útesů a silným větrem bylo v době španělské nadvlády považováno za přirozený val proti útokům z venčí. Postupem času, jak se město rozrůstalo, se z oblasti stává zanedbaná špinavá část města, která byla během zimních měsíců často zaplavována.

Malecón stavba hráze
Malecón stavba hráze – foto internet

Prvním návrhem na obnovu a stavbu promenády s hlavním cílem zabezpečit pobřeží před vlnobitím a nepříznivými povětrnostními vlivy od moře, byl pověřen roku 1857 významný kubánský inženýr Don Francisco de Albear. Celý projekt měl stát 850.000 pesos a španělská vláda se neodvážila s výstavbou začít. Nové práce začaly za pomoci amerických vojenských inženýrů až v roce 1901 a než stavba dosáhla k Río Almendares, trvalo to celkem 50 let.

Malecón
Malecón

 Malecón

Malecón byl postaven čtyři metry nad mořem a původně byl lemován neogotickými a art deco barevnými vysokými domy. Ty nebyly schopné odolávat extrémnímu vlnobití, slané vodě, znečištění a hurikánům. Budovy na pobřeží jsou opravdu v kritickém stavu a pomalu se hroutí. Ekonomické strádání během vlády Fidela Castra si i zde vybralo svoji daň a komunistická vláda měla jiné investiční priority. Chodník je plný výmolů a hráz se rozpadá. Promenádu navíc nepěkně poznamenala výstavba divných komunistických hotelů a jen těžko jsme hledaly venkovní restauraci se zahrádkou.

Malecón
Malecón

Setkávání lidí na promenádě Malecón 

Malecón přesto zůstává důležitým místem pro setkávání se místních lidí. K večeru se zde při západu slunce setkávají a prý je tu opravdu živo. My tu s Jankou byly dopoledne a bylo tu mrtvo. Jen občas někde rybář nahodil udici, nebo tu sedělo pár záškoláků.

 Monumento Calixto García a Memorial a las Víctimas del Maine

Další dva památníky, na které jsme narazily na promenádě, jsou Monumento Calixto García, s jezdeckou sochou generála kubánské války za nezávislost. Druhý je památník Memorial a las Víctimas del Maine. Dříve vrcholek tohoto monumentu zdobila socha orla s roztaženými křídly, ale hurikán sochu poškodil a nový orel už měl křídla svěšená dolů. Nakonec byl úplně odstraněn, jako symbol imperialismu. Monument je postaven na památku obětem z americké bitevní lodi USS Maine, která explodovala v havanském přístavu 15. února 1898. Zahynulo všech 260 členů posádky. Toto neštěstí eskalovalo napětí mezi Spojenými státy a Španělskem a přispělo k vypuknutí Španělsko-americké války o dva měsíce později.

Memorial a las Víctimas del Maine.
Memorial a las Víctimas del Maine.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *