• Menu
  • Menu

Kypr 2022 – Kyrenia

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Kypr » Kypr 2022 – Kyrenia

Hrad Kyrenia

Do Kyrenie to máme nějakých 80 km autem. Opět jedeme s Jirkou a Kamilou. Podaří se nám zaparkovat kousek od hradu na placeném parkovišti. Do hradu se vstupuje po mostě, který se klene nad příkopem. Tento příkop byl až do 15. století naplněn vodou a zlepšoval tak obranu celého hradu. Dnes je den, kdy vstupy do hradů jsou zdarma, ale  částky za vstupy jsou nízké. Vystoupáme na přístupnou vyhlídku, vidět je město  pod klenbami hor, pod námi pak krásný půlkruhový přístav.

Hrad Kyrenia

 

Hradní pevnost byla  vystavěná na obranu města před nájezdy Arabů v 7. století. Pevnost byla v minulosti několikrát zničena a znovu přestavěna. Její současná podoba pochází z roku 1489, kdy k ní byly přistavěny obranné věže.

Hrad Kyrenia

 V té době Benátčané  získali Kypr . Uvnitř pevnosti naleznete byzantský kostel a hrobku osmanského admirála  Sadik Pashi. Za prohlídku určitě stojí námořní muzeum, kde  můžete spatřit vrak jedné z nejstarších lodí vytažených z mořského dna /podle historiků pochází z helénského období /. Loď ztroskotala pravděpodobně kolem roku 288 před naším letopočtem. Kromě vraku samotného si zde můžete prohlédnout i část nákladu, který loď vezla. Jedná se například o amfory na víno, mlýnské kameny či keramiku.

Hrad Kyrenia

Kyrenia

Kyrenia /turecké označení je Gime/ leží na na severním pobřeží Kypru v podhůří Kyrenejských hor. Město je  známé množstvím historických památek, svým prastarým přístavem, mohutným historickým opevněním a několika křižáckými hrady. Místo bylo obydleno Řeky již v 10. století před naším letopočtem. Kyrenie patřila mezi deset slavných měst starověkého Kypru.

Kyrenia

Starý přístav

Pod hradem je malebný přístav, ve kterém  kotví spousta malých lodí. Kolem je promenáda , kde si můžete zajít na kávu nebo něco dobrého. V bývalé britské celnici z roku 1914 dnes působí centrum turistických informací.

Starý přístav Kyrenia

Nový přístav

Cestou jsme zabloudili i k novému  přístavu, kam připlouvají lodě z Turecka. V místě,  kde jsme sjeli to vypadalo spíš  jako na základně, za plotem byl voják se samopalem a tak jsme raději rychle vycouvali. Nový přístav  se nachází asi 1,5 km východně od starého přístavu.

Nový přístav Kyrenia

Pláže

Kyrenie a její okolí je také známé svými plážemi: Acapulco Beach, Pláž Escape, pláž Alagadi, známá také jako želví pláž, Pláž Kervansaray a další…

kyperské pláže

 

.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *