Pláže Karpaz
Na náš poslední výlet na Kypru se moc těšíme. Jedeme autem opět s Jirkou. Cílem je Golden beach na poloostrově Karpaz. Máme několik informací i doporučení od našich turistů z hotelu, kteří na poloostrově byli před námi. Cesta by nám měla trvat asi 2 hodiny. Jsme připraveni, že konec ostrova bude pro auto terénní jízda.
Karpaz
Golden beach se nachází téměř na špici protáhlého poloostrova Karpaz. Cesta přes několik vesniček, kolem ještě téměř nedotčená příroda, podél cest zlátnoucí obilí i barevné koberce bylin a květin – dle ročního období tulipány, pryskyřníky sasanky, máky které se shlukují do hustých barevných koberců, olivovníky. Nekonečné moře se stěhuje z jedné strany na druhou, když přejíždíme horizont.
Jsme ve vesnici Dipkarpaz /řecky Rizokarpaso, tady ještě žijí Řekové a Turci pospolu a možná se tu i zastavil čas. Pokud nespěcháte můžete si udělat zastávku v mešitě nebo pravoslavném kostele.
Silnice se postupně horší a začíná být divočejší, rychlost snižujeme na minimum. Všude díry a vyhýbání s protijedoucími auty /není sezóna, tak těch aut je jen pomálu a a není to tak dramatický /. Když jedeme krokem zastoupí nám oslíci cestu a hrnou se k autu a do auta pro něco na zub. Políčka se střídají s divokou přírodou, místy připomíná ostrov savanu s cestičkami táhnoucími se až k dlouhým nekonečným plážím. Pokračujeme po nezpevněné cestě stále dál.
Pláž Golden beach
Míjíme Golden beach, i takhle z dálky vypadá zlatavý písek s odleskem modré mořské hladiny nádherně a nekonečně. Míjíme po pravé straně klášter Apostolos Andreas /poutní místo sv. Ondřeje, kam dvakrát do roka míří poutníci/. Hlavní kostel pochází z roku 1740 Léčí se zde oční nemoci.
Bílá pláž
My Míříme až na úplný cíp ostrova na mys Apostolos Andreas (turecky Zafer Burnu). Tady Kypr končí . Jen 100 km odtud je Sýrie. Jsme v cíli naší cesta na krásné bílé pláži. Jsou tu i lehátka a slunečníky, zázemí pak ve vyhlídkové restauraci nad zátokou. Je tu několik možností ubytování. Moře a koupání je tady skvělé! Ještě pozorujeme nádherný západ slunce a vracíme se zpět. Škoda, že tady jednu noc nemůžeme přespat a více to tady prozkoumat.
Národní park a rezervace Karpaz
Přijíždíme do rezervace. Na svazích už vidíme pobíhat oslíky. Mrkev jsme zapomněli! Divocí osli jsou chránění místními úřady od roku 2009. Zvířata jsou potomky zvířat, které opustili kyperští řečtí farmáři, když v roce 1974 dorazili turečtí vojáci. Odhad je, že na malé ploše 300 km² žije téměř 1 300 oslů, požírají divoké rostliny a také ničí pole farmářů, jako turistická „atrakce“ dostávají přivezenou nebo koupenou stravu od turistů.
V červenci můžete na některých místních plážích spatřit také mořské želvy, především Chelonia mydas. Karpas je také oblíbenou zastávkou tažných ptáků, nachází se zde 40 druhů orchidejí. Vyskytují se zde také hadi, někteří i jedovatí. Národní park Karpaz byl založen v roce 2004. Rozkládá se na 9 500 hektarech. Na poloostrov je možné se dostat autem nebo taxíkem , popř zájezdovým autobusem. Ubytování je tady poskrovnu, ale jako všude turismus je zde na velkém vzestupu.
Karpaz určitě stojí za návštěvu!
Přidat komentář