• Menu
  • Menu

Kypr 2022 – NP Karpaz

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Kypr » Kypr 2022 – NP Karpaz

Pláže Karpaz

Na  náš poslední  výlet na Kypru se moc těšíme.  Jedeme autem opět s Jirkou. Cílem je Golden beach na poloostrově Karpaz.  Máme několik informací  i doporučení od našich turistů z hotelu, kteří na poloostrově byli před námi.  Cesta by nám měla trvat asi 2 hodiny. Jsme připraveni, že konec ostrova bude pro auto  terénní  jízda.

klášter Apostolos Andreas

Karpaz

Golden  beach  se nachází téměř na špici  protáhlého poloostrova  Karpaz.  Cesta  přes několik  vesniček, kolem ještě téměř nedotčená příroda, podél  cest  zlátnoucí obilí i  barevné koberce bylin  a květin – dle ročního období  tulipány, pryskyřníky  sasanky, máky které se shlukují do hustých barevných koberců, olivovníky.  Nekonečné moře se stěhuje z jedné strany na druhou,  když přejíždíme horizont.

Karpaz Severní Kypr

Jsme ve vesnici  Dipkarpaz /řecky Rizokarpaso,  tady ještě žijí Řekové a Turci pospolu a možná se tu i zastavil čas. Pokud nespěcháte můžete si udělat zastávku v mešitě nebo pravoslavném kostele.

Karpaz Severní Kypr

Silnice se postupně horší a  začíná být divočejší, rychlost snižujeme na minimum. Všude díry a vyhýbání s protijedoucími auty /není sezóna, tak těch aut je jen pomálu a  a není to tak dramatický /.  Když jedeme krokem zastoupí nám oslíci cestu a hrnou se k autu a do auta pro něco na zub. Políčka  se střídají s divokou přírodou, místy  připomíná  ostrov savanu s cestičkami táhnoucími se až k dlouhým nekonečným plážím. Pokračujeme po nezpevněné cestě stále dál.

Karpaz Severní Kypr

Pláž Golden beach

Míjíme Golden beach, i takhle z dálky vypadá  zlatavý písek s odleskem modré mořské hladiny nádherně a nekonečně. Míjíme po pravé straně klášter Apostolos Andreas /poutní místo sv. Ondřeje, kam dvakrát do roka míří poutníci/. Hlavní kostel pochází z roku 1740 Léčí se zde oční nemoci.

 

Bílá pláž

My  Míříme až na úplný cíp ostrova  na mys Apostolos Andreas (turecky Zafer Burnu). Tady Kypr končí . Jen 100 km odtud je Sýrie.  Jsme v cíli naší cesta  na krásné  bílé  pláži. Jsou tu i lehátka a slunečníky, zázemí pak ve vyhlídkové restauraci nad zátokou.  Je tu několik možností ubytování. Moře a koupání je tady skvělé! Ještě pozorujeme  nádherný západ  slunce a vracíme se zpět. Škoda, že tady jednu noc nemůžeme přespat a více to tady prozkoumat.

Bílá pláž Karpaz

Národní park a rezervace  Karpaz

Přijíždíme do rezervace. Na svazích už vidíme pobíhat oslíky. Mrkev jsme zapomněli! Divocí  osli jsou chránění  místními úřady od roku 2009. Zvířata jsou potomky zvířat, které opustili kyperští řečtí farmáři, když v roce 1974 dorazili turečtí vojáci. Odhad je, že na malé ploše 300 km² žije téměř 1 300 oslů, požírají divoké rostliny a také ničí pole farmářů, jako turistická „atrakce“ dostávají  přivezenou nebo koupenou stravu od turistů.

Karpaz Severní Kypr

V červenci můžete na  některých místních plážích spatřit také mořské želvy, především Chelonia mydas. Karpas je také oblíbenou zastávkou tažných ptáků,  nachází se zde  40 druhů orchidejí. Vyskytují se zde také hadi, někteří i jedovatí. Národní park Karpaz byl založen v roce 2004. Rozkládá se na 9 500 hektarech. Na  poloostrov je možné se dostat autem  nebo taxíkem , popř zájezdovým autobusem. Ubytování je tady poskrovnu, ale jako všude turismus je zde na velkém vzestupu.

Karpaz Severní Kypr

Karpaz určitě stojí za návštěvu!

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *