• Menu
  • Menu

Lipenská ledová magistrála – Lipno

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Lipenská ledová magistrála – Lipno

Bruslení na Lipně

Na Lipno jsme přijely za krásného slunného počasí. Lipenské jezero je zamrzlé a pokryté sněhem. Na Lipně jsem byla vždy jen v létě nebo na podzim. Času moc nemáme, ale vyzkoušet si bruslení na Lipně nás láká. Jdeme do jedné z půjčoven, kde si půjčujeme brusle. Máme štěstí, že pro nás brusle mají, Mladík vedle má smůlu, nakonec si půjčuje brusle o číslo menší. Nevím, jestli bych si raději nepůjčila ty o čtyři čísla větší, které mu nabízejí.

Ledová magistrála Lipno

Na led vstupujeme kousek pod půjčovnou. Na přehradě je lidí víc než dost a tak doufáme, že nás led udrží. Pod přístavem jachet, jsou dvě lavičky. Obouváme si brusle a vyrážíme.

Ledová magistrála Lipno

Zkoušíme se rozjet, ale nezvykle boulovatý /přírodní/ led nám dělá trochu problém. Škoda, že jsme si nepůjčily takové bruslo-branky /viděly jsme je v půjčovně/, o které se dá opřít. Obě máme zraněné ruce a tak se obáváme, že naše bruslařské umění není  tak mistrovské, aby jsme se pořádně na okruh rozjely! Po 20 minutách usedáme na lavičku a pozorujeme jiné odvážlivce. Evidentně jsou na tom dost podobně. Kolem začínají proudit rodinky s dětmi, běžkaři a další bruslaři. Je krásně a tak je vlastně jedno jestli jsme na dráze nebo ne.

Možná, že pravá bruslařská dráha začíná o kus dále a led je kvalitnější!

Ledová magistrála Lipno

 

Lipenská ledová magistrála

Lipno nabízí návštěvníkům  jeden z nejdelších ledových  okruhů na kontinentu. Dráha je cca 10 km dlouhá. Led je přírodní.

Bruslařská dráha řeší propojení obcí Frymburk – Přední Výtoň – Lipno nad Vltavou a je zimní alternativou k cyklo-inline stezce, lemující břehy jezera. Magistrálu pravidelně upravují dobrovolníci, a je také měřena síla ledu po celé její délce. Samozřejmostí je speciální úprava ,,bruslařské magistrály“, půjčovny vybavení a o víkendech také občerstvovací zastávky!

LEDOVÁ MAGISTRÁLA je vzájemně propojena mezi obcemi Lipno nad Vltavou, Přední Výtoní a Frymburkem v šířce osmi metrů. Po okraji je přizpůsobena pro chodce. Ve Frymburku a na Lipně má tvar oválu.

Ledová magistrála Lipno

Provoz dráhy se zahajuje při tloušťce ledu minimálně 18 cm za předpokladu, že dosahující teploty jsou pod bodem mrazu. O dráhu pečují dobrovolníci z Lipna a Frymburku, povrch udržují pomocí techniky. Odhrnují sníh a zametají led kartáčem.

Bruslení na zamrzlém Lipenském jezeře je nepochybně velkým zážitkem, a to nejen pro samotnou aktivitu, ale i z důvodu krásné scenérie Lipna a možnosti vychutnání si svěžího podhorského vzduchu.

O víkendech je na ledové magistrále přítomen „BEZPEČNOSTNĚ – ZDRAVOTNÍ DOZOR“.

Na dráhu se dá vstoupit v jednotlivých obcích, je ale důležité sledovat aktuální předpověď počasí přímo na stránkách  ledové magistrály: zde

Přístav Lipno

 

Marina Lipno

Po báječném zážitku na ledě se jdeme trochu zahřát do restaurace Marina. Příjemné prostředí, milý personál a dobré jídlo. Doporučujeme!

restaurace Marina Lipno

Údolní nádrž Lipno

Lipno  či lipenská přehrada je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km² jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky.

Ledová magistrála Lipno
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *