• Menu
  • Menu

Varvažov – ráj filmařů

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Varvažov – ráj filmařů

Varvažov

Obec se nachází na menším potoce nad levým břehem říčky Skalice nedaleko Mirotic. Vesnickou památkou zónu tvoří dvě místně odloučené části – historické jádro s kostelem a zámkem kolem návsi s rybníkem a asi o kilometr dále k západu ležící část U Mostu. Od počátku své existence až do roku 1847 patřila ves řádu johanitů /maltézských rytířů/, pak r. 1948 Schwarzenberkům.

Vravažov

Výraznou dominantu obce tvoří tvoří nově opravený zámek a kostel. Předchůdcem dnešního barokního zámku z doby kolem 1760 byl řádový dvorec, tvrz a renesanční zámeček. Dnešní objekt je obdélná patrová stavba s mírně převýšeným středním rizalitem, doplněná o hospodářský dvůr. Po r. 1990 byl v restituci vrácen Karlu Schwarzenberkovi. Kostel sv. Kateřiny má raně gotické jádro z konce 13. století (presbyář), rozšířen byl pozdně goticky koncem 15. stol. A barokně v letech 1717-18(loď).

Vravažov

Po obvodu návsi kolem rybníka stojí klasicistní zemědělské usedlosti s obytnými domy, špýchary a branami.

Romantická obec je oblíbená mezi filmaři. Natáčelo se zde několik českých filmů, Plavecký mariáš, Je třeba zabít Sekala, Stříbrná paruka aj.  .

Vravažov

Pozn: text Velká turistická encyklopedie,Jihočeský kraj,Petr David, Pavel Soukup

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *