• Menu
  • Menu

Les Kamýk, Praha

Rekreační lokalita – Kamýk

Název Les Kamýk jsem dnes slyšela poprvé. Zaujalo mě, že máme Kamýk v Praze. Znám jenom Kamýk nad Vltavou. Jsem v Modřanech, navigace mě  pak dovede až na Kamýk. Kolem jsou vidět hlavně sídliště Lhotka, Libuš a část sídliště Modřany.  Tady na parkovišti žádná orientační cedule není. Vstupuji do lesa tam, kde vidím jít ostatní. Les je protkán cestičkami a kam se mám vydat nevím. Jdu tedy po zelené turistické značce, která mě snad někam dovede. Je přenádherně, ptáčci cvrlikají. Potkávám cyklisty, maminky s kočárky i pejskaře.

Les Kamýk

Les Kamýk

Původní název je Hořejší Borový. V roce 1840 měl jen polovinu dnešní rozlohy a nacházel se v severní a  střední části dnešního lesa. O hospodaření v tomto lese existuje zajímavý dokument z roku 1960, který pojednává o dřevinném složení lesa v roce 1942. Les byl v té době tvořen převážně smrkem (45%) a borovicí (43%). Listnaté stromy zde tvořily pouze 12 % plochy. Dnes je podíl listnatých stromů 34%.

Les Kamýk

Protože se les nachází blízko sídlišť je velmi vyhledávanou rekreační lokalitou. Les je snadno dostupný MHD a je přístupný i cyklistům. Kolem lesa prochází dvě cyklostezky. V lese u hájovny je malý zoo koutek a dětské hřiště. Najdete tady také naučnou stezku se sportovními prvky. Oblíbeným místem je retenční nádrž Borový na jižním okraji lesa, ale tu jsem bohužel neobjevila.

Východním směrem pak navazuje na les přírodní památka V Hrobech, kde je v některých dnech možné vidět pastvu koz. Pěkná je i procházka kolem Lhoteckého potoka, který zde má přírodní koryto se spoustou pěkných zákoutí .

Les a katastrální území (které vzniklo v roce 1988) leží nad údolím Lhoteckého potoka kolem plochého návrší Kamýk 4 km od Modřan.

zoo koutek – les Kamýk
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *