• Menu
  • Menu

Oddechová louka, Modřany

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Oddechová louka, Modřany

Rekreační místo u Vltavy 

Neděle, prima počasí. V Modřanech jedu naslepo  někam dolů k řece ulicí U soutoku, přejedu koleje, všude spousty lidí, cyklistů, turistů. U stánku s občerstvením fronta na zmrzlinu. Nedělní podvečer jak má být. Zastavuji v ulici U skladu.

Jdu první cestou doprava, projdu lesíkem a tady se mi otevře pohled na velkou louku a na řeku Vltavu. Místo s krásným názvem Oddechová louka U soutoku. Oblast leží leží v údolní nivě, na širokém dně údolí Vltavy, v kterém jsou uloženy rozsáhlé říční sedimenty.

oddechová louka Modřany

Oddechová louka U soutoku

U řeky je vždycky krásně, ale tohle místo je opravdových relaxem.  Za chvíli zapadne slunce a tak je tady lidí  tak akorát.. Víkendy a prázdniny tady musí být asi dost rušno. U soutoku se na modřanské straně nalézá hodnotná údolní niva s mokřady a inundačními tůněmi. Je to cenný ekosystém s výskytem vzácných druhů živočichů i rostlin. Místo se nachází nedaleko soutoku Vltavy s Berounkou, do Vltavy se Berounka vlévá u Lahovic. Soutok Berounky a Vltavy  s velkou jarní migrací kaprovitých ryb, které láká teplejší Berounka (Vltavu ochlazuje Vltavská kaskáda)je  ráj kaprařů a sumcařů. Loví se tu i cejn, plotice, tloušti, jeseni, bolen a štika.

písečná pláž- oddechová louka Modřany

Modřanské tůně 

Na louce polehává velká skupinka lidí. Diskutují pod deštníkem přímo u řeky, někteří chytají ryby,  dva chlapci hází žabky do vody. Já vidím písečnou pláž, dokonce hned dvě pláže. I voda vypadá čistě. Nestydět se, tak snad do tý ledovky vlezu.

Po louce jsou rozházené lavičky, kde odpočívají cyklisté, mamky s dětmi i milenci. Pokračuji po cestě směrem k mostu Závodu míru Zbraslav. Zdá se mi, že vidím vlevo rybník (tůň?)  a za ním další. Nejsou na koupání, jsou zarostlé, ale pár pěšinek k nim vede.

Modřanské tůně

Vracím se, nepospíchám, pořád je na co koukat. Louka i břeh se teď trochu více zaplnily, ale pořád je dost místa pro každého. Romantik se snaží rozdělat oheň, zdá se, že mu to moc nejde, chlapíci u lavičky  diskutují o hokeji nebo o ženských, kolem mě zasviští hozený disk, pes nadšením doběhne až k pláži.

oddechová louka Modřany

Praha 12

Úpravu a údržbu oddychové louky a jejího okolí má Praha. Písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody je v místech, kde byl dříve brod. Stezkou kolem Vltavy pro pěší dojdete až k Zbraslavskému mostu. Postupně se revitalizují okolní břehy, cílem je využít přírodního potenciálu u řeky k rekreačnímu vyžítí nejenom obyvatel Modřan. Důvodem je i odlehčení přetížené cyklostezky. Neméně důležité je ochrana přírodních cenností Modřanských tůní.

Naučná stezka Počítáme s vodou

Jenom 2, km dlouhá naučná stezka Počítáme s vodou, která vede podél Vltavy, má dvě zastavení. Začíná v ulici U soutoku – Oddechová louka – a konči na Zbraslavi u mostu Závodu míru. Stezka je lehká a sjízdná i s kočárkem.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *