• Menu
  • Menu

Památník Vojna u Příbrami – pobočka Hornického muzea v Příbrami

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Památník Vojna u Příbrami – pobočka Hornického muzea v Příbrami

Nekuřte , netahejte s sebou domácí zvířectvo, neberte si s sebou kufry a zavazadla, neberte drogy a nepijte alkohol, nešťourejte se v elektrice …netvařte se a nekecejte.., to snad stačí . Jsme u uranového tábora Vojna. Čtu nevěřícně pokyny u  vstupu do objektu a říkám Honzovi brr… tam já nejdu, mám husí kůži a vidina ostnatých drátů a korekce mi i z dálky připadá dost reálná.  Stačí ještě několik vět v pokladně , co ještě dál nesmíme a po pár snímcích odjíždíme raději do přívětivějších vod naší malebné republiky.

Příbramsko

Uprostřed lesů u města Příbrami leží bývalý zajatecký tábor z let 1947 -1949 opro německé válečné zajatce , poté v období 1949 – 1951 tábor nucených pracíí a následně zařízení pro politické vězně komunistického režimu z let 1951 -1961.

Tábor dostal název od nedalekého vrchu Vojna (666 m) na jehož úpatí se nachází.¨

Po roce 1949 byl bývalý zajatecký tábor postupně naplňován lidmi , kteří byli z politických důvodů protiprávně sem internování bez soudu..Postupně zde vznikl největší tábor nucených prací v oblasti těžby urany v Československu.V březnu 1950 zde bylo 530 chovanců a o rok později již 761 chovanců. Ostrahu tábora od května 1950 vykonávala rota speciálního útvaru Sboru národní bezpečnosti (SNB)  s názvem Jeřáb III.

V roce 1951 byl tábor přeměněn v Nápravně pracovní tábor Vojna, což bylo vězeňské zařízení.Do tábora byli opět zavíráni ti  nejnebezpečnější , zvláštně státně bezpečnostní zločinci, stoupenci z řad demokracie odsouzení nejednou ve vykonstruovaných procesech…spolu  s nimi zde byli vězni kriminální a další.

V souvislosti s amnestií vězňů v roce 1960 a s ohledem na další okolnosti byl NPT-U Vojna k 1.6.1961 zrušen. Areál Vojny využívala v letech 1961-2000 armáda.

Památník Vojna u Příbrami

Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední lokalitu , kde se zachovaly autentické vězeňské objekty z doby komunistické persekuce, rozhodla vláda ČR vybudovat zde památník zvůle .Realizace částečné rekonstrukce bývalého tábora Vojna na Příbramsku byla spojena s vybudováním tématické expozice v areálu Vojna, jako pobočky Hornického muzea III. Odboje Příbram a KPV ČR.

Z 16 historicky nejdůležitějších staveb si mohou návštěvníci prohlédnout budovu velitelství, bukr, korekci, kulturní dům, ubytovací objekt G, vězeňskou ošetřovnu a další.

V lednu 2001 byl areál vyhlášen kulturní památkou.

Od roku 2006 se v areálu navćhází galerie moderního výtvarného umění ORBIS PICTUS : EuROPA , kde je umístěno tzv „ Nekonečné plátno“ (dlouhé 200 m od autorů z 20 zemí Evropa).

V roce 2007 byla otevřena nová stálá expozice „Uran v  českých dějinách“ .

(text použit z propagačního materiálu památník Vojna)

Duben – říjen – úterý – neděle 9-17 hodin

Listopad – březen .úterý – pátek 9-16 hodin

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *