Nekuřte , netahejte s sebou domácí zvířectvo, neberte si s sebou kufry a zavazadla, neberte drogy a nepijte alkohol, nešťourejte se v elektrice …netvařte se a nekecejte.., to snad stačí . Jsme u uranového tábora Vojna. Čtu nevěřícně pokyny u vstupu do objektu a říkám Honzovi brr… tam já nejdu, mám husí kůži a vidina ostnatých drátů a korekce mi i z dálky připadá dost reálná. Stačí ještě několik vět v pokladně , co ještě dál nesmíme a po pár snímcích odjíždíme raději do přívětivějších vod naší malebné republiky.
Uprostřed lesů u města Příbrami leží bývalý zajatecký tábor z let 1947 -1949 opro německé válečné zajatce , poté v období 1949 – 1951 tábor nucených pracíí a následně zařízení pro politické vězně komunistického režimu z let 1951 -1961.
Tábor dostal název od nedalekého vrchu Vojna (666 m) na jehož úpatí se nachází.¨
Po roce 1949 byl bývalý zajatecký tábor postupně naplňován lidmi , kteří byli z politických důvodů protiprávně sem internování bez soudu..Postupně zde vznikl největší tábor nucených prací v oblasti těžby urany v Československu.V březnu 1950 zde bylo 530 chovanců a o rok později již 761 chovanců. Ostrahu tábora od května 1950 vykonávala rota speciálního útvaru Sboru národní bezpečnosti (SNB) s názvem Jeřáb III.
V roce 1951 byl tábor přeměněn v Nápravně pracovní tábor Vojna, což bylo vězeňské zařízení.Do tábora byli opět zavíráni ti nejnebezpečnější , zvláštně státně bezpečnostní zločinci, stoupenci z řad demokracie odsouzení nejednou ve vykonstruovaných procesech…spolu s nimi zde byli vězni kriminální a další.
V souvislosti s amnestií vězňů v roce 1960 a s ohledem na další okolnosti byl NPT-U Vojna k 1.6.1961 zrušen. Areál Vojny využívala v letech 1961-2000 armáda.
Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední lokalitu , kde se zachovaly autentické vězeňské objekty z doby komunistické persekuce, rozhodla vláda ČR vybudovat zde památník zvůle .Realizace částečné rekonstrukce bývalého tábora Vojna na Příbramsku byla spojena s vybudováním tématické expozice v areálu Vojna, jako pobočky Hornického muzea III. Odboje Příbram a KPV ČR.
Z 16 historicky nejdůležitějších staveb si mohou návštěvníci prohlédnout budovu velitelství, bukr, korekci, kulturní dům, ubytovací objekt G, vězeňskou ošetřovnu a další.
V lednu 2001 byl areál vyhlášen kulturní památkou.
Od roku 2006 se v areálu navćhází galerie moderního výtvarného umění ORBIS PICTUS : EuROPA , kde je umístěno tzv „ Nekonečné plátno“ (dlouhé 200 m od autorů z 20 zemí Evropa).
V roce 2007 byla otevřena nová stálá expozice „Uran v českých dějinách“ .
(text použit z propagačního materiálu památník Vojna)
Duben – říjen – úterý – neděle 9-17 hodin
Listopad – březen .úterý – pátek 9-16 hodin
Přidat komentář