• Menu
  • Menu

Zámek Dobříš

Zámek s anglickou a francouzskou zahradou

Velmi navštěvovaný,  a od hlavního města nedaleko vzdálený, rokokový zámek Dobříš   upoutá každého svou zdobnou fasádou, vznešeností i krásou. Jeho současná podoba pochází z let 1745 – 1765. Přestavbu provedl Jindřich Pavel Mannsfeld.  Jeho dcera byla provdána za Františka Guandakara Colloreda, odtud šlechtický rod Colloredo – Mansfeld , který na zámku sídlil až do roku 1942, kdy zámek byl vyvlastněn německou říší. V roce 1945 byl zámek konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů.

Zámek se nachází ve východní části města blízko kostela. Stavba je rozsáhlá trojkřídlá s čtvercovým dvorem. V 17.století nechal Rudolf II. postavit na místě zpustlého hradu  provizorní dřevěné obydlí pro hejtmana. Ten získala hraběnka Anna z Fursrtenberka , rozená Lobkovic jako zástavu. V roce 1630 bylo prodáno hraběti Brunovi z rodu Mannsfeldů.

zámek Dobříš
zámek Dobříš

V roce 1998 byl majetek vrácen do soukromého vlastnictví. Zámek nyní vlastní Dipl. Ing. Jerome Colloredo – Mannsfeld z Rakouska.

K zámku je přisazen krásný francouzský park s navazujícím anglickým parkem.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů

I. okruh – zámecké expozice – 11 místností ve stylu rokoka a klasicismu včetně Zrcadlového sálu , který je využíván i pro pořádání koncertů a Spisovatelského pokoje

II. okruh – Dobříšské přízraky – strašidelná výprava za místními pověstmi pro děti každého věku.

III. okruh – Galerie JCM – obrazy evropských mistrů (po telefonické předchozí domluvě)

IV. Francouzský park

zámek Dobříš
zámek Dobříš

Navštívit zámek Dobříš můžete celoročně, včetně expozice  provozované správou zámku Dobříš a francouzského parku.

Pokud chcete strávit noc na zámku, je možné se zde ubytovat. Pořádají se zde i svatební obřady.

Zámek byl a je velmi  inspirativní  a atraktivní  pro mnoho filmařů.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *