• Menu
  • Menu

Dobřívský hamr

Národní kulturní památka u Rokycan

Do malebné podbrdské vísky Dobřív jsme přijely v nádherném podzimním odpoledni. Hřejivé paprsky se opírají do malebných chaloupek, které jsou všude kolem nás. Dobřív se skládá z několika částí (vlastní vesnice s návsí a Malou Stranou, Dolejší huť a Na Fořtovně). Vesnice se chlubí zachovalou podbrdskou lidovou architekturou. Jsou zde usedlosti, které pocházejí již z 1. poloviny 18. století. Červená jablka v sadě lákají k ochutnávce. Je zde plot a tak ochutnáváme jen očima.

Dobřív

Dobřívský hamr

Scházíme z kopce k hamru, který zde pracoval možná už ve 14. století. Dnes je hamr největší a nejvýznamnější památkou svého druhu v Čechách. V době své aktivní existence byl hamr součástí dobřívských hutí. Na místě dnešního hamru stával původně od roku 1624 mlýn, výroba železa sem byla přemístěna v r. 1658 od Dolejší hutě kvůli lepšímu využití vodního zdroje – hamr stojí kousek pod hrází rybníka. Původní budova hamru byla dřevěná ( z let 1658 a 1701). Dnešní zděná budova pochází z 20. let 19. století. V 18. století produkoval hamr asi 1000 kg kujného železa týdně. Vedle byl v roce 1723 ještě postaven cínový hamr na výrobu hřebíkářského železa. Fungoval do poloviny 19. století, pak byl přebudován na byty. Dnes již neexistuje.V r.1817 vyhasla vysoká pec. Vodní spád byl využit k pohonu válcovny, postavené roku 1856. Ta skončila v r.1903 a zařízení bylo přeneseno do Rokycan.Na začátku 80. let 19. století byla do provozu uvedena pudlovna. Po zavedení pudlovacích pecí nebylo nutné zkujňovat železo ve výhních , a tak horní hamr přešel na výrobu těžkého kovaného zboží.V r.1901 bylo jeho zařízení obnoveno a pracovalo do roku 1949(1955).

Dobřívský hamr

V roce 1967 byl hamr zpřístupněn veřejnosti jako součást Horákova muzea v Rokycanech. Budova má půdorys 32 x 12 m a je jednou podélnou stranou až po střechu zapuštěna do terénu. Je opatřena nástřešním světlíkem. Pod vantroky je lednice pro pět vodních kol na svrchní vodu. Instalována jsou čtyři kola – dvě pohánějí dva těžké buchary, třetí buchar, brus, a dvoje sttrojní nůžky, čtvrté dmychadlo. Mezi kladivy je umístěna komorová ohřívací pec s elektrickým ventilátorem . Hamr je napojen na historický vodní průtočný systém – voda teče z Padrťského /černého/ rybníka k jednotlivým objektům bývalých hutí, částečně i klenutými podzemními kanály.

Dobřívský hamr
Dobřívský hamr

V hamru je k vidění bohatý soubor nářadí, nástrojů a nejrůznějších pomůcek z 18. až 20. století. Původní inventář byl doplněn předměty z jiných objektů. Objekt(národní kulturní památka) je  pro veřejnost od červa 2017 dlouhodobě uzavřen. Kolem hamru se můžete volně pohybovat.

Dobřív na podzim
Dobřív na podzim

Text – Velká turistická encyklopedie – Plzeňský kraj – Petr David, Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *