• Menu
  • Menu

LEWIS

Ostrov Lewis, prehistorická minulost Skotska.

Ostrov Lewis je nejseverněji položeným ostrovem v souostroví Vnějších Hebrid. Pokud na svých cestách kromě překrásné krajiny vyhledáváte i kulturu a historii, pak vězte, že jste našli ideální místo k návštěvě.

Na ostrov přijíždí denně mnoho trajektů z pevniny (z města Ullapool) do největšího města celých Vnějších Hebrid- Stornoway. Pokud máte dost peněz, můžete si na Lewis i zaletět. Za dobrého počasí si za vaše peníze můžete užít několika minutový spíše vyhlídkový let, který vás, tak jako trajekt, dopraví do města Stornoway.

Na rozdíl od jižního ostrova Harris je Lewis spíše rovinatým ostrovem s mnoha světově proslulými prehistorickými nalezišti. Pokud máte na návštěvu ostrova pouze jeden den, vydejte se přímo na západní pobřeží! Zde, mezi městečky Calanais a severním Port Nis, objevíte největší z místních památek.

zemědělská vesnička v Gearrannan
zemědělská vesnička v Gearrannan

Minimálně za krátkou návštěvu stojí zemědělská vesnička v Gearrannan (Garenin). Jedná se o přesný příklad tradičního bydlení na Hebridách. Podobné domky můžete potkat téměř po celých ostrovech, ale pouze tady pochopíte celý systém jednotlivých venkovských stavení. Jedná se totiž o autentickou rekonstrukci celé vesnice. Celé místo tak vypadá přesně jako před rokem 1973, kdy byly domky ještě využívány místními obyvateli. Pokud se navíc na návštěvu vypravíte v období od května do září (9:30- 17:30), můžete si celou historii těchto stavení nechat upřesnit od zaměstnanců místního infocentra.

Zdejší kamenné podlouhlé domky s doškovými střechami slouží v současné době jako ubytování s vlastním stravováním, infocentrum a jeden z domků je přeměněn na hostel. Nedávno byla ovšem změněna pravidla ubytování v hostelu. A tak pokud byste se zde chtěli ubytovat, museli byste si pronajmout celou budovu hostelu. Což vás vyjde na pěkný balík, pokud zrovna necestujete s početnou skupinou kamarádů.

Jen několik kilometrů od zrekonstruované vesničky se nachází kamenná věž Dún Charlabhaigh. Jedná se o „Broch“ tedy kamennou dvouplášťovou věž, která byla vystavěna mezi léty 100 před naším letopočtem a 100 po Kristu. K čemu věž sloužila, nikdo přesně neví. Podle jedné z teorií se jednalo o sídlo bohatší rodiny, podle druhé teorie šlo o přístřešek pro obchodníky s otroky. Ať tak nebo tak, v současné době můžeme pozorovat stovky podobných nalezišť těchto staveb po celém západním pobřeží Skotska. Kruhová stavba, jejíž zdi dosahují v některých místech až 9 metrů(!), je tvořena celkem dvěma obvodovými zdmi. Vnější se naklání dovnitř ke kolmé vnitřní zdi, přičemž obě jsou mezi sebou spojeny hrubě tesanými kameny. Celá stavba vypadá na svou dobu velmi propracovaně.

naleziště v Calanais
naleziště v Calanais

O „trochu“ starší je naleziště v Calanais (Callanish). Zde se pokocháte prehistorickou architekturou, která je podle některých považována za nejkrásnější v celém Skotsku. Tři na sebe nenavazující naleziště vztyčených kamenů byla objevena u zátoky Loch Róg. Monolity z pokroucené jemnozrnné ruly byly do zdejší oblasti dopraveny již v období od 3000- 1500 př. n. l.! A jak to tak u těchto památek bývá, jejich účel je archeologům neznámý. Odpočinout si na své cestě můžete u největšího z místních nalezišť (Callanish I.), kde je situováno výborné infocentrum, které je spravováno zdejší komunitou. Kromě vyčerpávajících informací o zdejších památkách nabízí mimo jiné perfektní domácí dortíky v nově zrekonstruované kavárně. Ideální zakončení celého dne 🙂 .

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *