• Menu
  • Menu

Vnější Hebridy v květnu 11 – Bein Mhore

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Vnější Hebridy v květnu 11 – Bein Mhore

Loučíme se z Hebridami

Máme sbaleno a pomalu se dnes budeme loučit s Vnějšími Hebridami. Ještě ale několik výletů a vyhlídek zbývá a tak se moc těšíme.

Beinn Mhore

První zastávkou je výstup na nenápadný vrchol Beinn Mhór /190 metrů/. Hned na začátku nás čeká malá překážka a tak přelézáme zrezivělý plot, pak už pokračujeme směrem nahoru.Kdo by si ale myslel, že vzhledem k jeho výšce, není o co stát, ten by se hodně zmýlil. Z Beinn Mhóru je totiž úžasný výhled. Na jihu se třpytí jezerní krajina ostrova Severní Uist, a v dálce pak prosvítají vrcholky Jižního Uist. Na severu pak návštěvník může vidět celou hradbu hor ostrova Harris a před ní i celý ostrov Berneray. Celý výšlap navíc netrvá déle než jednu hodinku.

Beinn Mhore

Pokračujeme dále k trajektu do Lochmaddy, kde musíme být v 11 hodin. Cesta trajektem do Uig trvá  asi 2,5 hodiny. Dnes je krásně a tak i plavba lodí s ochutnávkou skvělého ginu s tonicem je parádní.

z Lochmaddy do UIG

Stíháme ještě malý nákup v marketu v Broadford a pokračujeme přes Quiraing k dalšímu trajektu. Dnes jsou výhledy v Quirraing úchvatné, máme jen 15 minut.

Quiraing

 

Trajekt do Mallaig

Přesně v 17 hodin vjíždíme k již uzavřené závoře, na trajekt nás nechtějí pustit. Máme rezervované a zaplacené lístky, ale trajekt je narván k prasknutí a společně asi se čtyřmi posádkami čekáme, zda nás na trajekt vpustí. Trochu adrenalin, dnes musíme dojet do Edinburgu a hned ráno na letadlo. Auta jsou téměř nadoraz, když dostáváme povolení k vjezdu na loď. Je to na milimetry, ale uff, jsme tu! Za hodinu už vplouváme do přístaviště v Mallaig.

cesta do Mallaig

 

Mallaig

Toto přístavní městečko je poslední zastávkou na železniční trase West Highland Railway. Silnice i železnice vedou okolo jezera Loch Eilt v kraji Morar skrz překrásnou krajinu. Samotná cesta se tak stane úžasným turistickým zážitkem. Mnohem lepší než následovat hlavní silnici (A830) bude, když se vypravíte na nějakou z místních odboček, které vedou okolo moře. Tyto velmi se klikatící cesty vás nejčastěji dovedou k bílým písečným plážím, tyrkysově modré mořské vodě, kamenům s neskutečnými výhledy na okolní ostrůvky- Eigg, Skye nebo Rum.

Mallaig

Glenfinnan

Další rychlé zastávky jsou u Glenfinnan a v Glen Coe. Dojedeme k zátoce Loch Shiel, u které zaparkujeme na velkém parkovišti . Dostali jsme se do místa nazývaném Glenfinnan, které je právem označováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska.

Roku 1901 zde byla postavena jedna z prvních betonových konstrukcí vůbec- slavný viadukt s 21 oblouky – Loch nam Uamh, který je znám spíš jako Viadukt Glenfinnan. Svoji největší slávu zažívá ale až nyní, a to kvůli filmu o Harrym Potterovi, který tudy „projížděl v Bradavickém expresu do své školy čar a kouzel“.

Glenfinnan

Glenfinnan má ale daleko starší dějiny než kam sahá počátek 20. století. V historii je toto místo zapsáno jako „místo začátku jakobitského povstání“. Právě zde se totiž roku 1745 sjednotila vojska Bonnie Prince Charlieho, aby odtud táhla na Londýn a ustanovila nového krále. Na tento dějinný okamžik upomíná sloup, který postavil Alexander MacDonald z Glenaladale v roce 1815 přímo u zátoky Loch Shiel. Nyní tento memoriál funguje jako výborná vyhlídka, ze které pořídíte překrásné fotky okolní krajiny a nedalekého viaduktu.

Glenfinnan

Glen Coe

Glen Coe – údolí v oblasti Skotské vysočiny, součást národní přírodní oblasti Ben Nevis a Glen Coe. Jméno Glen Coe je často mylně překládáno jako „údolí nářků“, možná díky strmým horám, které zastiňují dno údolí před sluncem. Je to jméno obzvláště vhodné pro nechvalně známý Masakr v Glencoe, který zde proběhl koncem 17. století. Úzké údolí má dramaticky pochmurnou vznešenost a je na obou stranách sevřeno divokými a strmými horami. Směrem k Invercoe se krajina stává méně divokou. https://cs.wikipedia.org/wiki/Glen_Coe/.

Glen Coe

Do Edinburgu, kde máme rezervované ubytování přijíždíme po 22. hodině. Rychlá sprcha a na kutě. Vstáváme brzy a v 5.30 vyrážíme na letiště.

Edinburg

Bylo to krásné, díky Klárko! Tak ahoj všichni!

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *