• Menu
  • Menu

Vnější Hebridy v květnu 10 – Ostrov Eriskay

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Vnější Hebridy v květnu 10 – Ostrov Eriskay

Eriskay pony

Začínáme výstupem na vrchol Beinn Sgriathan. Tady by jsme na kopcích měli objevit poníky. Louky jsou  místy šťavnaté a výhledy do kraje překrásné. Koně objevíme téměř pod vrcholem. Nadšení ze setkání je možná oboustranné.

Eriskay pony

Jsme na vrcholu Beinn Sgriathan (186 m n. m.) odkud je možné pozorovat jižně položený ostrov Barra, západní pobřeží pevniny Velké Británie, legendární ostrov Isle of Skye a hory na Jižním Uist. U vrcholového patníku se rozhodujeme pro jinou cestu zpět. Není to tak úplně jednoduché, všude kolem je mokrá rašelina a tak je potřeba být opatrný. Opět na svazích vidíme stádo koní –  starobylé plemeno poníka Eriskay pony. Odolná zvířata adaptovaná na drsné, vlhké a chladné klima Vnějších Hebrid jsou produktem dílem záměrného šlechtění, dílem přirozeného výběru. V konkurenci jiných plemen, dovezených na ostrovy, se původně početná populace snížila až na 20 zvířat v 70. letech 20. století. Cílenou kampaní bylo plemeno zachráněno a počet vzrostl na 420 kusů. Rasa je udržována pomocí řízené plemenitby.

Beinn Sgriathan. Eriskay

Přístav a Eriskay Beach

Pokračujeme do přístavu Eriskay, jdeme ještě s holkama na jeden urbexový dům, který stojí osamoceně nad malým zálivem a pláží.

Urbex Eriskay

 

Do přístavu je to pak ještě asi 1 km chůze. Vybavení přístavu je velmi omezené, ale k naší radosti zahrnuje sociální zařízení a malou čekárnu, kde chvíli odpočíváme.

přístav Eriskay

Eriskay Beach

Začíná svítit sluníčko a my jdeme přes krásnou bílou pláž. Máme poslední šanci na koupání. Klárka nás vyhecuje a tak se Zuzkou bereme plavky a šup do moře. Úžasné a…ledové. Po skvělé koupeli se už moc těšíme na restauraci Am Politican, která je na konci pláže.

Eriskay Beach

Am Politician

Objednávámec si pivo a jídlo. V restauraci jsou vystaveny jedny z posledních lahví whisky ze stejnojmenné potopené lodi. Královská loď Am Politician vezla na své palubě desítky až stovky tisíc lahví whisky. Když se loď potopila, většina z nákladu byla nenávratně ztracena na dně oceánu. I menšina ovšem stačila k tomu, aby lahve whisky zaplnily pláže celého ostrova. Reakce místních je poměrně jasná – zdejší několikadenní delirium ukončila až královská policie, která na ostrově pozatýkala a obvinila hned několik desítek místních z nezákonného obohacování cizí věcí. Co se nevypilo během prvních pár dní, lidé poschovávali po celém ostrově. Policii, která přijela s několika denním zpožděním, pak nezbývalo než důkladně prohledávat dům za domem. Spoustu lahví, které jsou v dnešní době ceněny tisíci librami, se ovšem nenašlo. Pokud budete chtít ochutnat zdejší raritu, šanci budete mít už jedině v baru Am Politician. Připravte si ale kreditní karty. Za whisky zaplatíte vysokou cenu.

restaurace Am Politican

Ofoukaní větrem se nám z hospůdky moc nechce, ale pokračujeme dále ke kostelu Sv. Michaela.

kostel Sv. Michaela Eriskay

 

Eriskay

Eriskay (ve skotské gaelštině Èirisgeigh) je nevelký ostrov v souostroví Vnějších Hebrid u severozápadního pobřeží Skotska. Ostrov je přibližně 4 km dlouhý a 2,4 km široký, s plochou cca 7 km². Leží mezi ostrovy South Uist a Barra.  Nejvyšším bodem ostrova je Beinn Sgrithean (186 m n. m.). Povrch pokrývají převážně kamenité pastviny, na severozápadě je úrodnější oblast přímořských luk zvaných machair. Jméno ostrova pochází z norského Eiriksey, „Erikův ostrov“.

Beinn Sgriathan. Eriskay

Podle obyčeje z vikingských dob má každý občan ostrova nárok držet deset ovcí, dvě krávy a jednoho poníka.

Eriskay pony

Eriskay je od roku 2001 spojen mořskou silnicí s ostrovem South Uist. Přívoz spojuje místní přístav Ceann a‘ Ghàraidh s Ardmore na ostrově Barra. Na ostrov rovněž zajíždějí trajekty společnosti Caledonian MacBrayne. Záliv Acarsaid Mhòr je přirozeným přístavem s modernizovaným vybavením. Autobusová linka vede z Eriskaye přes South Uist, Benbeculu a North Uist na ostrov Berneray.

Eriskay Beach

Galerie Tigh na Mara

Cestou na ubytování ještě navštívíme malý obchůdek Galerie Tigh na Mara s antiquem a uměleckými předměty. Galerie je pastvou pro oči, najdete tady směs směs výtvarného umění, ručně vyráběných řemeslných předmětů, starožitností a nepředvídatelných dárků, které zachycují podstatu těchto krásných ostrovů a představují práce místních umělců a tvůrců. Nachází se na jižním pobřeží South Uist, galerie má výhled na ostrov Barra a ostrov Eriskay.

Galerie Tigh na Mara

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *