• Menu
  • Menu

Lidice a smírčí kříž u Protivce – Na výletě s Lindou 4

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Lidice a smírčí kříž u Protivce – Na výletě s Lindou 4

Pomník dětských obětí války je figurální sousoší věnované lidickým dětem, o kterých se předpokládá, že byly zavražděny ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Pomník je dílem Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla.

Lidice

Za druhé světové války, dne 10. června 1942, byla obec Lidice  vyhlazena německými nacisty v rámci heydrichiády. Po válce byl na místě starých Lidic zřízen památník obětem s muzeem připomínající tuto tragédii. Pomník dětských obětí války je figurální sousoší věnované lidickým dětem, o kterých se předpokládá, že byly zavražděny ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Pomník je dílem Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla. Myšlenka vytvořit tento monument pochází od Marie.

Památník Lidice

Posláním PAMÁTNÍKU LIDICE je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce LIDICE a utrpení jejich občanů., kteří se dne 10. června 1945 stali obětí nacistického násilí, a zachování jména Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů. Od 1.června 2008 je posláním památníku Lidice také péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení osady Ležáky a utrpení jejich občanů. Od 4,. Května 2009 je posláním památníku Lidice také péče o uchování trvalé vzpomínky na utrpení Romů internovaných v bývalém cikánském táboře v Letech.

Otevírací doba a vstupné: zde

Památník Lidice

Smírčí kříž u Protivce – bojovka s Lindou

Kamenný smírčí kříž byl vztyčen patrně roku 1571 v serpentinách při levé straně silnice ze Žlutic do Chyše na návrší dříve zvaném Kozí hřbet jižně od obce Protivec (Protiwitz). Podle českého pamětního nápisu na kříži a ústní tradice měl být v těchto místech v sobotu po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) během loupežného přepadení zabit řezník či řeznický tovaryš Johann Klyrz z Toužimi. Datování kříže spadá do období doznívající tradice smírčího práva.

Smírčí kříž u Protivce

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *