• Menu
  • Menu

Září v Brdech

Na vrcholu Houpáku, na jeho svazích, a také v protisvahu k Dlouhému vrchu je řada starých a pochopitelně již neužívaných vojenských objektů, bunkrů, v různém technickém stavu.

Kopec Houpák

Vynikající rozhledy a řada vojenských objektů. Kvetoucí vřesoviště, která zbarvují svahy Houpáku do temně fialové barvy, podzimní břízky zase doplňují paletu žluté, řada travin, kapradin, mechů a lišejníků odstíny zelené. Na vrcholu Houpáku, na jeho svazích, a také v protisvahu k Dlouhému vrchu je řada starých a pochopitelně již neužívaných vojenských objektů, bunkrů, v různém technickém stavu.

Brdy

Po založení brdské střelnice roku 1926 se zde průběžně testovaly prvky československého opevnění, později tady stavěla okupační německá armáda, která brdskou střelnici využívala jako „Truppenübungsplatz Kammwald“, některé objekty byly vybudovány po II. světové válce. V průběhu roku 1942 Němci kvůli zásobování a kurýrní přepravě dokončují betonové letiště Pod Hejlákem, které lze dodnes téměř v provozu schopném stavu. Výstavba probíhala v přísném utajení, není zřejmé, kdy přesně bylo dostavěno. Brdy byly dlouho uzavřeny a sloužily k vojenskému výcviku, až v lednu 2016 byla oblast otevřena veřejnosti.

Brdy

Vojenský prostor byl zrušen  k 31. prosinci 2015 a od ledna následujícího roku na jeho území vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. Pod ni spadají i jižní Brdy, kterým vévodí bájemi opředený vrch Třemšín,  zajímavé jsou jistě  i Padrťské rybníky.

Brdy
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *