Na zámku Lnáře
Nedaleko Blatné, ve zvlněné krajině na Smoliveckém potoce, se nachází obec Lnáře. Obec a významné centrum rybníkářství, poprvé zmiňovaná v roce 1318. Zámeckým rybníkem byla ve 14. století založena tvrz, sídlo místních vladyků. Tvrz byla por.1557 Volfem Novohradským z Kolovrat přestavěna na renesanční zámek. Po roce 1670 byl vedle starého zámku vystavěn nový barokní zámek. Zámek byl dokončen Černíny z Chudenic roku 1686. Autorem projektu byl Giovanni Battista Maderna. Park vznikl při dalších přestavbách v roce 1727.

Zámek Lnáře
Zámek je čtyřkřídlý dvoupatrový objekt uzavírající nádvoří, s nízkou hranolovou věží a monumentálně raně barokním průčelím. Do zámku se vchází po zděném mostě se šesti sochami světců. Kašna s Neptunem na nádvoří, putti na schodišti a mytologické sochy v zahradě pocházejí z dílny Ignáce Františka Platzera.V 80. letech 20. století slouží zámek po rekonstrukci využíván jako rekreační středisko vlády.

Roku 1993 byl zámek v restituci vrácen potomkům posledního majitele, kteří jej v roce 1999 zpřístupnili veřejnosti. Návštěvníci mohou shlédnout 5 sálů zdobených freskami a štukami, zámeckou kapli sv. Josefa a část zámecké zahrady. V objektu je penzion i restaurace.

Tvrz
Bývalá tvrz /starý zámek/ je majetkem obce.V roce 2002 jej voda zaplavila do výše 2m a způsobila velké škody. Během záplav se protrhla hráz Metelského rybníka. Od roku 2006 je zde celoročně otevřená galerie, info centrum, knihovna a další.
Otevírací doba na zámku
Květen-Červen – so-ne 10-16 hodin
Červenec – Srpen – út-ne 10-17 hodin
Září: so-ne 10-16 hodin
Po dohodě se Správou zámku se dá domluvit a zpřístupnit prohlídkovou trasu i pro předem objednané skupiny, zájezdy, školní výlety nebo jako doprovodný program různých akcí.
Klášter řádu bosých augustiniánů
Klášter vybudovaný na návrší obce v letech 1688 -93. Tento čtyřkřídlý patrový objekt s otevřenými arkádami a křížovými klenbami je dnes sídlo psachyatrické léčebny. Součástí areálu je kostel Nejsv. Trojice /1706-23/.

Pznámka: část textu Velká turistická encyklopedie Petr David, Vladimír Soukup
Přidat komentář