• Menu
  • Menu

Lnáře

Na zámku Lnáře

Nedaleko Blatné, ve zvlněné krajině na Smoliveckém potoce, se nachází obec Lnáře. Obec a významné centrum rybníkářství, poprvé zmiňovaná v roce 1318. Zámeckým rybníkem byla ve 14. století založena tvrz, sídlo místních vladyků. Tvrz byla por.1557  Volfem Novohradským z Kolovrat přestavěna na renesanční zámek. Po roce 1670 byl vedle starého zámku vystavěn nový barokní zámek. Zámek byl dokončen Černíny z Chudenic roku 1686. Autorem projektu byl Giovanni Battista Maderna. Park vznikl při dalších přestavbách v roce 1727.

zámek Lnáře
zámek Lnáře

Zámek Lnáře

Zámek je čtyřkřídlý dvoupatrový objekt uzavírající nádvoří, s nízkou hranolovou věží a monumentálně raně barokním průčelím. Do zámku se vchází po zděném mostě se šesti sochami světců. Kašna s Neptunem na nádvoří, putti na schodišti a mytologické sochy v zahradě pocházejí z dílny Ignáce Františka Platzera.V 80. letech 20. století slouží zámek po rekonstrukci využíván jako rekreační středisko vlády.

zámek Lnáře
zámek Lnáře

Roku 1993 byl zámek v restituci vrácen potomkům posledního majitele, kteří jej v roce 1999 zpřístupnili veřejnosti. Návštěvníci mohou shlédnout 5 sálů zdobených freskami a štukami, zámeckou kapli sv. Josefa a část zámecké zahrady.  V objektu je penzion i restaurace.

kaple
kaple

Tvrz

Bývalá tvrz /starý zámek/ je majetkem obce.V roce 2002 jej voda zaplavila do výše 2m a způsobila velké škody. Během záplav se protrhla hráz Metelského rybníka. Od roku 2006 je zde celoročně otevřená  galerie, info centrum, knihovna a další.

Otevírací doba na zámku

Květen-Červen – so-ne 10-16 hodin

Červenec – Srpen – út-ne 10-17 hodin

Září: so-ne 10-16 hodin

Po dohodě se Správou zámku se dá domluvit a  zpřístupnit prohlídkovou trasu i pro předem objednané skupiny, zájezdy, školní výlety nebo jako doprovodný program různých akcí.

Klášter řádu bosých augustiniánů

Klášter vybudovaný na návrší obce v letech 1688 -93. Tento čtyřkřídlý patrový objekt s otevřenými arkádami a křížovými klenbami je dnes sídlo psachyatrické léčebny.  Součástí areálu je  kostel Nejsv. Trojice /1706-23/.

psychiatrická léčebna Lnáře
psychiatrická léčebna Lnáře

Pznámka: část textu Velká turistická encyklopedie Petr David, Vladimír Soukup

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *