• Menu
  • Menu

Lofoty s modrými fjordy a nádhernými skálami

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Norsko » Lofoty s modrými fjordy a nádhernými skálami

LOFOTY

Turisticky vyhledávané Lofoty, nádherné místo severního Norska plné ostrůvků, modrých lagun s písčitými i kamenitými plážemi, hor vystupujících prudce z moře. Ráj horolezců, potápěčů, cyklistů, ale i těch, kteří chodí rádi pěšky po kopcích. Země fjordů, plná rybářských vesniček. Na jižním cípu Lofot je proud, o němž psal ve svých románech například Jules Verne.

Å

Turisticky vyhledávaným místem je také vesnice Å, kde jsou dvě rybářská muzea a která má možná nejkratší název na světě.Odtud vedou také pěkné cesty přes jezero Ågvatnet k sedlu Ågskaret umístěném mezi vrcholky hor Mengelsdalstinden a Gjerdtindan.

Lofoty
lodí z Straumfjordenu s pohledem na Lofoty

 

Muzeum rybářství Nusfjord – Unesco

Ve městě Svolvær doplníte zásoby jídla. Můžete zde i navštívit trh se sámskými produkty a rybami. Od tohoto města také vedou pěkné pěší túry, například k žábě, nebo ďáblově bráně, či k svolværské koze, vzhledávanému lezeckému cíli. Ve vesnici Kabelvåg je dřevěný námořnický kostel. Lofoty jsou také plné rybářských vesnic. Zachovalá je vesnice Nusfjord s domečky z 19. století. Dnes slouží jako muzeum rybářství a patří k památkám UNESCO. Pěkné jsou ale i další rybářské osady Reine, Fredvang, Ytreand, Krystad a rybářský přístav Henningsvær.

Přespávali jsme ve vodácko-horolezeckém kempu v Kalle, odkud jsme výlety pořádali. Je to pěkné místo mezi horami. Je z jedné strany obklopené fjordem a teče zde pitná voda. Jezdí sem hodně norských rodin a to i s půlročními dítky.

Lofoty
Lofoty

 Straumfjorden

Straumfjorden je oblíbeným a známým cílem rybářských výprav (jezdí sem i nadšenci z Česka). Není to jenom místo pro rybáře, ale i pro příznivce turistiky.  Leží na  poloviční vzdálenosti mezi městy Bodo a Narvik,  na břehu Sagfjordu. Odtud za dobrého počasí dohlédnete až  na  souostroví Lofoty.

foto : Pavel Brzák

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *