• Menu
  • Menu

V regionu Hamarøy

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Norsko » V regionu Hamarøy

Vikingové mušle nesbírají

Krásnou oblast objevíte, pokud se z hlavního města souostroví Lofot – Svolvær, vydáte na norskou nejkrásnější plavbu trajektem na pevninu do Skutviku v regionu Hamarøy. Zajímavých míst je tu spousta. A na rozdíl od Lofot, Vesterálů a jiných vyhlášených norských lokalit sem nejezdí tolik turistů.

Asi čtyři kilometry od Skutviku se nachází místo Nesstraumen. To bylo osídleno již před 1500 lety. A jak se sem Vikingové dostali? Drakkary, vikingské lodě, brázdily místní fjord. Dokládají to vykopávky a nalezené hroby.

Vikingské obydlí, Nesstraumen
Vikingské obydlí, Nesstraumen

Vikingové vás budou provázet celou procházku. Najdete tady i napodobeninu vikingského domku včetně kožešin. Správné místo, kde si můžete dát svačinu. V tomto nejužším místě mezi ostrovy proudí jeden z nejsilnějších přílivových proudů v Evropě.

Velmi nenáročný terén kolem vody zvládnete úplně v pohodě. Jen vám to – sběračům – bude trvat neskutečně dlouho. Tolik mušlí jsem nikde jinde neviděla. Místo písku jsou tu rozdrcené korály. Ulit od šneků a mušlí všech barev i tvarů je tady nepřeberné množství. Perleťové, bílé, žluté, oranžové – nebudete vědět, které dřív sbírat.

I pro rybáře to tady bude ráj. Koncem července a začátkem srpna tu navíc dozrává ostružiník moruška. Proto věřím, že se vám tady bude líbit stejně jako mně.

Fotografie: Teresa Babková a Jaroslav Urbář

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *