• Menu
  • Menu

Lom Amerika a Mořinka

Zimní toulky

Týden před vánoci, nejlepší čas utéct na chvíli z města a od toho shonu kolem. Návštěva z Finska pak z pěti návrhů, kde strávit páteční odpoledne  k naší velké radosti, vybrala výlet k lomu Amerika.

Lom Amerika

Lom Amerika 

Trochu jsme podcenili zimní čas a tak odjezd ve 14 hodin byl dost šibeniční! Po ranním dešti bylo kolem lomu dost bláta i kaluží a tak i vycházka byla s výstrahou, být opatrní! Celý lom s průzračnou vodu už byl ve stínu a tak působil dost tajemně. Nikde ani živáčka. V lomu jsme byli mnohokrát a každé počasí i roční období zde má své kouzlo. Určitě lepší temno než davy lidí. Naposledy jsme zde byli 1.1. 2017 a to byl lom jak z Mrazíka.

Lom Amerika

Menhir v Mořince

Obešli jsme lom do půlky a pak rychle přejeli do Mořinky. Tady ještě sluníčko kouzlilo s mraky i stíny. U menhiru a kamenného křesla jsme vydrželi dokud, sluníčko házelo paprsky do krajiny.

Menhir Mořinka

Výlet jsme zakončili v pivovaru v Letech. Ochutnali pivo i něco dobrého na zub a s příjemným pocitem se vraceli domů. Prima výlet!

Lom Velká Amerika je 322 metrů n.m. .Lom je zatopen a slouží jako rezervoár pro provoz R.D. Mořina. Zajímavostí je, že ve výšce asi 335 m n.m. je chodba spojující tento lom s Trestaneckým lomem. Při přepravě rubaniny bylo využito sjezdů a spojujících chodeb a tunelů mezi jednotlivými lomy v blízkém okolí. Přístup do tohoto lomu byl umožněn 130 dlouhým tunelem. Lom Amerika je v sestavě vápencových lomů nacházejících se v okolních lesích určitě nejznámější. Za rok otevření lomů  u Mořiny je považán rok 1891 a vlastní ložisko bylo otevřeno v r. 1900. Nezbytnou a důležitou roli při otevírání nových lomů měla železnice: Kladensko – nučická dráha. Dnešní lomy „Amerika“ byly nejdříve otevřeny od východu (Kozolupy). Po protažení železnice byl vybudován hlavní závod lomů Mořina a toto místo bylo nazváno „Amerika“. Z peronu Amerika byl otevřen stejnojmenný lom.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *