• Menu
  • Menu

Menhir v Mořince

Místo Stonehenge menhir 

Je pár minut před sedmou hodinou ranní, první mrazivé ráno letošního podzimu a já se cíleně ocitám v malé kouzelné vesničce Mořinka, jenom 3 km od Karlštejna. Za lesem se vydávám naslepo po třpytivém povrchu probouzející se louky tam někam za kopec. Na horizontu spatřuji cíl své cesty, Stonehenge! Stonehenge pode mnou na louce, v tuto chvíli zatím tajemný a temný.

Kopie Stonehenge v Česku. Společnost Film United ve spolupráci s barrandovskými ateliery
Kopie Stonehenge v Česku. Společnost Film United ve spolupráci s barrandovskými ateliery

Je ještě mrazivé šero a tak se těším na první sluneční paprsek, který se opře do napodobeniny kamenného Stonehenge. Z téměř posvátné chvilky mě probouzí řev dvoumetrového chlapa. Opusťte prostor!!!

Nikde ani živáčka, kolem jenom louky a les! Pak téměř půl hodinový dilalog, kdy se pán bije do prsou a slyším, že pán je zákon a zákazová značka současně, nechápu. V okruhu 1 km jsem neviděla jediný zákaz, jedinou zmínku, že jsem na soukromém pozemku, a že něco porušuji, ale jsme tu sami a převaha pána je přeci jenom viditelná!

Pozn.  po víkendové návštěvě lomu Velká Amerika, kde byly k vidění přímo v lomu filmové kulisy k natáčenému britskému seriálu, jsem se v novinách dočetla, že k účelům natáčení byla v Mořince postavena kopie slavného Stonehenge, odtud ten zájem…

Menhir Mořinka
Menhir Mořinka

Menhir v Mořince

Okolní krajina je laskavá a zaceluje rychle ránu z děsivého zážitku. Vystupuji na kopec na severním okraji vesničky, kde stojí menhir. Ves se vylupuje z mrazivé mlhy, listí i tráva je ocukrovaná ranní jinovatkou. Výhledy na Mořinku, Brdy a Karlík  i pohled na menhir, kousek dál osamocené betonové křeslo /Zdeňkovo křeslo –  dílo sochaře Zdeňka Rufffera/. Je mi zima, ale možná kosmická energie, která vyzařuje z místa, mi dodává hřejivý pocit, že stojím na výjimečném místě. Krásný zážitek. Třímetrový vápencový menhir byl partou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou, umístěn  na zdejším kopci 31.12.1999.

Menhir Mořinka
Menhir Mořinka

Mořinka

Mořinka je vesnickou památkovou zónou. Na návsi stojí několik pěkných statků, např patrový roubený dům č. 63 s klasovitě skládanou lomenicí, roubený dům čp.2 s klenutou branou a další. Na návsi stojí kaple se zvoničkou z 1. pol 19 století.

Mořinka
Mořinka
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *