• Nymburk a středověké opevnění

  od • 22.11.2017 • Středočeský kraj • Štítky: , , , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Labská stezka – Nymburk 

  Máme my to štěstí! Vracíme se z Krkonoš,  zítra je neděle a my musíme na náš statek /Zadní Hrádek, který je u Červeného Hrádku. Rychlý nápad přespíme u příbuzných v Nymburce! Trochu zkomplikujeme život Terezce a Romčovi, kteří se dělí na odjezd Egypta a do Prahy.  A to je důvod proč v jejich krásném, bytě zůstáváme samy. Romča nám ještě udělá báječnou večeři a pak trádá na letiště. Unavené po víkendovém narozeninovém maratonu, brzy usínáme.

  Hradby Nymburk

  Kolem Labe

  Budím se velmi brzy a vyrážím na malou procházku do okolí. Jsem pár minut od hradeb a za chvíli bude vycházet slunce. Celou noc pršelo, je dost mokro, ale jinak nádhera. Potkávám první pejskaře i osamělého cyklistu. Od hradeb udělám okruh kolem Labe, přes most, alejí až ke zdymadlu a  hydroelektrárně. Odtud zpět, kolem hradeb, ještě zaběhnu k nádherné secesní vodárně a pak už rychle domů, kde už na mě čeká Ajka se skvělou nedělní snídaní. Nymburk mě nadchnul! Další zajímavosti a památky si nechám na příští návštěvu /kostel sv. Jiljí, Muzeum Bohumila Hrabala..). Nymburk, založený kolem roku 1275 Přemyslem Otakarem II jako královské město, bylo  kdysi naším nejvýznamnějším a nejvýstavnějším městem.

  Hradby

  Unikátní pozůstatky městského opevnění. Úsek hradeb na východní lokalitě Na Přístavě u Labe, romanticky rekonstruovaný v letech 1905-09 arch. Ludvíkem Láblerem.  Dva systémy vodních příkopů zv. Velké a Malé Valy, napájené vodou z Labe a vymezující vzácně uchovaný středověký půdorys města. Impozantní opevnění začalo být budováno již záhy po založení města (1275), hlavně pak za vlády krále Václava II. v letech 1288-1305. Poslední úseky na jihu města byly dokončeny v roce 1337, za vlády Jana Lucemburského.

  Hradby Nymburk

  Opevnění tvořila 7-8 m vysoká cihlová zeď s asi 50. věžemi. Před pásem hradeb byl vykopán hluboký obranný vodní příkop Malé Valy. Vstup do města chránily 4 velké brány a branka Fortna. Druhý vodní příkop Velké Hradby byly silně poničeny za třicetileté války v 17. století.

  Opevnění je dnes zapsané jako kulturní památka a je nedílnou součástí městské památkové zóny, která byla vyhlášena v roce 1992.

  Secesní vodárna

  Podle projektu Osvalda Polívky /který byl spoluautorem návrhu Obecního domu v Praze/, byla v roce 1904 postavena secesní věž ve tvaru kalicha. Funkční je vodárna dodnes. Kulatý železný vodojem je umístěn v nejvyšší části věže. Dno je 26, 5 m nad terénem. Střecha je ve výšce 37 m. Objem nádrže je 412 m3.

  Secesní vodárna Nymburk

  Hydroelektrárna Nymburk

  Jez a elektrárna v Nymburce patří do soustavy vodních děl na Labi, kterých je na území Středních Čech 16. Regulace Labe v Nymburce započala v r. 1914. Nejdříve byl vybudován jez, elektrárna na pravém břehu a plavební komora na levém břehu byly postaveny v letech 1919-1924. Architektem v duchu rané moderny byl František Roith. Hydroelektrárna je  kulturní památkou ČR.

  Bohumil Hrabal

  Dětství a studentská léta strávil v Nymburce mimo jiné Bohumil Hrabal, který je od roku 1991 čestným občanem města . V roce 1999 bylo otevřena v prostorách Vlastivědného muzea stálá expoziceo jeho životě a díle.

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *