• Menu
  • Menu

Nymburk a středověké opevnění

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Nymburk a středověké opevnění

Labská stezka – Nymburk 

Máme my to štěstí! Vracíme se z Krkonoš,  zítra je neděle a my musíme na náš statek /Zadní Hrádek, který je u Červeného Hrádku. Rychlý nápad přespíme u příbuzných v Nymburce! Trochu zkomplikujeme život Terezce a Romčovi, kteří se dělí na odjezd Egypta a do Prahy.  A to je důvod proč v jejich krásném, bytě zůstáváme samy. Romča nám ještě udělá báječnou večeři a pak trádá na letiště. Unavené po víkendovém narozeninovém maratonu, brzy usínáme.

Hradby Nymburk

Kolem Labe

Budím se velmi brzy a vyrážím na malou procházku do okolí. Jsem pár minut od hradeb a za chvíli bude vycházet slunce. Celou noc pršelo, je dost mokro, ale jinak nádhera. Potkávám první pejskaře i osamělého cyklistu. Od hradeb udělám okruh kolem Labe, přes most, alejí až ke zdymadlu a  hydroelektrárně. Odtud zpět, kolem hradeb, ještě zaběhnu k nádherné secesní vodárně a pak už rychle domů, kde už na mě čeká Ajka se skvělou nedělní snídaní. Nymburk mě nadchnul! Další zajímavosti a památky si nechám na příští návštěvu /kostel sv. Jiljí, Muzeum Bohumila Hrabala..). Nymburk, založený kolem roku 1275 Přemyslem Otakarem II jako královské město, bylo  kdysi naším nejvýznamnějším a nejvýstavnějším městem.

Hradby

Unikátní pozůstatky městského opevnění. Úsek hradeb na východní lokalitě Na Přístavě u Labe, romanticky rekonstruovaný v letech 1905-09 arch. Ludvíkem Láblerem.  Dva systémy vodních příkopů zv. Velké a Malé Valy, napájené vodou z Labe a vymezující vzácně uchovaný středověký půdorys města. Impozantní opevnění začalo být budováno již záhy po založení města (1275), hlavně pak za vlády krále Václava II. v letech 1288-1305. Poslední úseky na jihu města byly dokončeny v roce 1337, za vlády Jana Lucemburského.

Hradby Nymburk

Opevnění tvořila 7-8 m vysoká cihlová zeď s asi 50. věžemi. Před pásem hradeb byl vykopán hluboký obranný vodní příkop Malé Valy. Vstup do města chránily 4 velké brány a branka Fortna. Druhý vodní příkop Velké Hradby byly silně poničeny za třicetileté války v 17. století.

Opevnění je dnes zapsané jako kulturní památka a je nedílnou součástí městské památkové zóny, která byla vyhlášena v roce 1992.

Secesní vodárna

Podle projektu Osvalda Polívky /který byl spoluautorem návrhu Obecního domu v Praze/, byla v roce 1904 postavena secesní věž ve tvaru kalicha. Funkční je vodárna dodnes. Kulatý železný vodojem je umístěn v nejvyšší části věže. Dno je 26, 5 m nad terénem. Střecha je ve výšce 37 m. Objem nádrže je 412 m3.

Secesní vodárna Nymburk

Hydroelektrárna Nymburk

Jez a elektrárna v Nymburce patří do soustavy vodních děl na Labi, kterých je na území Středních Čech 16. Regulace Labe v Nymburce započala v r. 1914. Nejdříve byl vybudován jez, elektrárna na pravém břehu a plavební komora na levém břehu byly postaveny v letech 1919-1924. Architektem v duchu rané moderny byl František Roith. Hydroelektrárna je  kulturní památkou ČR.

Bohumil Hrabal

Dětství a studentská léta strávil v Nymburce mimo jiné Bohumil Hrabal, který je od roku 1991 čestným občanem města . V roce 1999 bylo otevřena v prostorách Vlastivědného muzea stálá expoziceo jeho životě a díle.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *