• Menu
  • Menu

Lom Bezděkov

Přírodní památka lom Bezděkov

Do lomu jsme přijeli těsně před bouřkou. Parkovat se dá u silnice na malém parkovišti. Vcházíme do lesa na cestu, která je zahrazena velkými kameny. Jsme v přírodní rezervaci. Lom je vzdálen od silnice asi 200 metrů. Je zde velká písečná pláž,  kde je i  místo na ležení. Lom je obklopen lesem. Přímý a pohodlný vstup do vody je z této strany. Voda je čistá a příjemná na koupání. Několik nadšenců skáče ze skály. Asi to tu znají a vědí, kde se skákat dá. Začíná pršet o to je voda příjemnější. Až když začne hrozivě bouřit, tak spolu s ostatními lom opouštíme. Toaleta tady není. Lom je volně přístupný. Koupání na vlastní Nebezpečí! Turistická trasa je po modré značce z Bezděkova do Březnice.

Bezděkovský lom
Bezděkovský lom

Přírodní památka a evropsky významná lokalita

Opuštěný a zatopený granodioritový lom se nachází 0,7 km východně od obce Bezděkov pod Třemšínem. Kámen se používal na výrobu kamenných bloků a dlažbu. Jezero je po většině obvodu obklopeno strmými skalními stěnami až 10 metrů vysokými. Podloží okolí tvoří zvětralinový plášť zmíněné horniny. Lom je obklopen poli a náletovými porosty dřevin. Vyskytují se zde některé ohrožené druhy živočichů /např. Čolek velký, obecný a horský, skokan zelený, ještěrka obecná…) a také některé druhy ohrožených rostlin.

Bezděkovský lom
Bezděkovský lom

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *